Načítání obsahu, prosím počkejte
Americký vodní španěl

Americký vodní španěl

Známé také jako:
American Water Spaniel
Délka života:
12 r
Země původu:
USA
Hmotnost psa:
11-20 kg
Hmotnost feny:
11-20 kg
Výška psa:
38-45,5 cm
Výška feny:
38-45,5 cm
Barva:
temně hnědá; temně čokoládová; povolují se i nevelká bílá označení na palcích a na hrudi
Skupina FCI:
8 retrívři, slidiči, vodní psi
Sekce FCI:
3 vodní psi
FCI:
standard

Americký vodní španěl je inteligentní a přátelský pes, s horlivou snahou vás potěšit. Je bystrý, smělý, vytrvalý a velmi lehce se cvičí.

Původ

Americký vodní španěl byl vyšlechtěn v USA v 19. století křížením irského vodního španěla s drobnějším španělem nebo kučeravým retrívrem. Plemeno přiznali chovatelé psů v roce 1940 v Americkém klubu. Americký vodní španěl má ve své vlasti dobrou pověst skvělého a přátelského psa, za jejími hranicemi je však jen málo známý.

Popis

Americký vodní španěl je překrásný lovec a silný plavec. Je to aktivní a svalnatý pes, středních rozměrů, silné stavby a kučeravé srsti. Hlava je přiměřeně dlouhá, lebka dosti široká a okrouhlá. Čelo je pokryté hladkou srstí. Čenich nosu je dostatečně široký s otevřenými nozdrami. Ocas je střední délky, zlehka ohnutý, ke konci se zužuje, drží se poněkud níže než linie zad, je pokrytý srstí až do samého konečku. Srst je vcelku kudrnatá a hustá, ale ne hrubá, dobře přiléhá k tělu, aby jej chránila od vody i chladu. Zabarvení je: temně-hnědé nebo temně-čokoládové, povolují se i nevelká bílá označení na palcích a na hrudi.

Srst

Americký vodní španěl má kudrnatou, hustou, ne však hrubou srst, která k tělu dobře přiléhá, aby jej ochránila od vody i před chladem. Množství vlny a kadeří se v jednotlivých oblastech těla může lišit. Hrdlo, krk a záda jsou velmi hustě osrstěné, hustota podsrstí mu poskytuje dostatečnou ochranu. Čelo má pokryté krátkými hladkými chlupy, je bez čupřiny. Aby pes působil upraveným dojmem, může se srst zkracovat a uši holit.

Charakter

Americký vodní španěl je inteligentní a přátelský pes, s horlivou snahou vás potěšit. Je bystrý, smělý, vytrvalý, velmi lehce se cvičí. Má obrovskou energii a také zapálení pro hon.

Péče

Americký vodní španěl vyžaduje pravidelnou péči o srst a přiměřenou fyzickou zátěž.


Zdroje:  Wikipedie