Načítání obsahu, prosím počkejte
Airedale teriér

Airedale teriér

Země původu:
Velká Británie
Hmotnost psa:
22-27 kg
Hmotnost feny:
22-27 kg
Výška psa:
56-61 cm
Výška feny:
56-61 cm
Barva:
černá s tříslovým pálením
Skupina FCI:
3 teriéři
Sekce FCI:
1 vysokonozí a střední teriéři
FCI:
standard

Airedale teriér je plemeno psa vyšlechtěné v Anglii v 19. století jako univerzální pes se specializací pro lov vyder. Je největší z pravých teriérů. Dnes se používá jako pracovní, služební a společenský pes.

Historie

Airedale teriér je plemeno psa, které bylo vyšlechtěno v druhé polovine 19. stoleti v Anglii v hrabství Yorkshire. Původni název „Waterside teriér nebo také Bingley teriér (podle jednoho z měst původu Airedale teriéra) byl v roce 1879 přejmenován na Airedale teriér: tento název měl upomínat na místo jeho vzniku – na úddolí řeky Aire. Airedale teriér byl vyšlechtěn křížením starého anglického plemene Black and Tan Teriéra a vydraře (otterhound). Cílem bylo vyšlechtit odolného, nebojácného, všestraně použitelného loveckého psa, který by byl vhodný i jako hlídací pes. Pro došlechtění žádoucích povahových a exteriérových vlastností byly do tohoto plemene ještě vkříženi bulteriér, gordonsetter a krátkosrstá Black and Tan kolie. 1884 byl první pes této rasy zapsán do plemenné knihy „Kennel Club Stud Book“. V roce 1892 byl zveřejněn první standard Airedale teriéra.

Vzhled

-Celkový vzhled - Airedale teriér je největší z pravých teriérů (ruský teriér má příliš málo teriérské krve). Je to pes svalnatý, pohyblivý, kompaktní kvadratické stavby těla bez náznaku nohatosti. -Charakteristika - Pes odvážného výrazu, rychlých pohybů, vždy připraven k akci. -Povaha - Otevřený, důvěryhodný, přátelský a inteligentní pes. Za všech okolností ostražitý, neútočný, ale také nebojácný. -Hlava a lebka - Mozkovna je dlouhá, plochá, mezi ušima nepříliš široká. Hlava je bez vrásek. Horní a dolní čelist je silná , hluboká, mocně osvalená. Pysky jsou přiléhavé, nos je černý. -Oči jsou tmavé, malé, nevystupující, odvážného a inteligentního pohledu. -Uši jsou tvaru písmene ´´V´´, nesené po stranách hlavy, dopředu klopené. -Zuby a čelisti jsou silné. Skus nůžkový. -Krk je suchý , osvalený, postupně se rozšiřující do plecí. Bez laloku. -Trup - Hřbet je krátký, silný, přímý až rovný. -Bedra jsou svalnatá. Hrudník je hluboký – dosahuje až k loktům, poměrně uzký. -Končetiny -Předni končetiny dokonale rovné, silných kostí. -Zadní končetiny - stehna jsou dlouhá, a silná, bérce jsou osvalené. -Tlapky jsou malé, okrouhlé se silnými nášlapovými polštářky. -Ocas je vysoko nasazený, vesele nesený. Dříve se krátil, nyní se v některých zemích nesmí krátit, v jiných je připuštěný jak krácený tak nekrácený ocas. -Srst - Krycí srst je tvrdá, hustá, hrubá a přilehlá, mírně zvlněná. Podsada je kratší a měkčí. -Zbarvení - Sedlo, které začíná na vrcholu krku a končí na špičce svrchní strany ocasu je černé ev. prokvetlé (tzv. Grizzly). Ostatní partie těla mají tříslovou barvu, uši jsou o odstín tmavší. Na spodní straně krku a po stranách hlavy se objevuje tmavé stínování. Stěňata se rodí celá černá, během dospívání se vybarvují. -Velikost a hmotnost -Výška psa v kohoutku 58 – 61 cm. Fena je v průměru o 2 cm nižší. -Hmotnost psa se pohybuje mezi 25 – 27 kg, hmotnost feny je asi o 2 – 3 kg menší.

Vlastnosti

Společenský pes nesnášející delší samotu. Vůči vlastním lidem dobromyslný, oddaný a nekomplikovaný „kamarád“. Odolný vůči rozmarům počasí. Jeho vrozená aktivita vyžaduje velkou možnost pohybu. Do vysokého věku je pohyblivý a hravý. Je to pes vůči cizím lidem zdrženlivý, neútočný. Airedale teriér je neúplatný obranář a hlídač, který neváhá pro „svoji lidskou smečku“ kdykoliv nasadit i svůj život. Jeho hluboký hlas, který zdědil po vydrařovi mu pomáhá zjednávat patřičný respekt. Vůci jiným psům se projevuje jeho dominantní charakter. Svoji dominanci je kdykoliv ochoten prosadit i silou.

Použití

-Airedale teriér byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes se specializací na lov vyder. Pro jeho všestranné lovecké vlastnosti, jeho nebojácnost, vytrvalost a ochotu pracovat byl a v některých zemích je stále využíván nejen k lovu drobné a pernaté zvěře jakož i k lovu drobné škodné, ale je využíván i k lovu divočáků, vysoké zvěře, v USA a ve skandinávských zemích i k lovu medvědů. Osvědčuje se i jako výborný barvář. -V době jeho vzniku byl využíván i jako ovčácký a pastevecký pes. V době první světové války byl pro jeho neohroženost vynikající čich a neobyčejnou orientační schopnost masově používán v německé armádě pro kurýrní a strážní služby a především pro vyhledávání raněných. V dobách Rakouska-Uherska byl proto nazýván též Válečný pes. -Mezi světovými válkami se uplatňoval jako služební pes u policie a u speciálních vojenských jednotek. -Dnešní využití: -jako rodinný pes – především pro jeho neútočnost, toleranci k dětem, nepodplatitelnost a odvahu bránit majetek a osoby mu blízké. -jako pracovní pes, který je vhodný pro následující použití: -Sportovní výcvik všeobecné poslušnosti, obrany a stopováni podle IPO, NZŘ, SchH -Agility -Mobility -Záchranářský pes -Slepecký pes -v zahraničí jako lovecký pes -v britské a ruské armádě a u Červeného kříže

Péče

Vyžaduje hodně pohybu. Srst se musí pravidelně upravovat – trimovat (= vytrhávání odrostlé srsti). Výcvik, který je v každém případě žádoucí musi být veden velice konsekventně ale citlivě. Hrubým zacházením vznikne rychle u airedale teriéra nechuť k práci a nedůvěra ke svému pánovi.


Zdroje:  Wikipedie