Načítání obsahu, prosím počkejte
Žralok šedý

Žralok šedý

Latinský název:
Hexanchus griseus

Žralok šedý (Hexanchus griseus) je druh žraloka dlouhý přes 5,2 metru o hmotnosti 600 kg a více. Samice dorůstá vetších rozměrů. Samice má okolo 90 mláďat, jsou dlouhá 40-60 cm.

Popis

Tento žralok má dlouhé protáhlé štíhlé tělo a krátký tupý rypec. Velké oči bez víčk a zpravidla svítivě tyrkysové oči. V horní čelisti jsou zuby do trojúhelníku a v dolní pilovité. Narozdíl od jiných, kteří mají 5 žaberních štěrbin před prsními ploutvemi, má 6, které mu pomáhají dostat z vody více kyslíku (od předu dozadu se zmenšují). Zadní část brišní ploutví u samců jsou přeměněny na kopulační orgán.Ocasní ploutev je dlouhá v zadní části je vidět výřez. Zbarvení je velmi proměnlivé, většinou šedý a kakaově hnědý. Brišní strana je světlejší.

Rozšíření

Obývají obyčejně hluboké vody tropického, subtropického a mirného pásu. V moři se pohybují maximalně do hloubky 1900 m. Ve dne se drži u hladiny a odolává velkému tlaku v noci však vyplouvají na lov do 200 m. V některých oblastech zejména severských ho však mužeme vidět v hloubce okolo 70 m.

Potrava

Živí se jako ostatní draví žraloci rybami.


Zdroje:  Wikipedie