Načítání obsahu, prosím počkejte
Zoborožec hrubozobý

Zoborožec hrubozobý

Latinský název:
Ceratogymna atrata
Délka:
60-70 cm
Hmotnost:
0,9-1,6 kg

Zoborožec hrubozobý (Ceratogymna atrata) obývá oblast střední a západní Afriky. Vyskytuje se především v původních nížinných pralesích. Lze je ovšem zastihnout i v galeriových a nepůvodních lesích a také na plantážích. Samec je celý černý, zatímco samička má rezavohnědou hlavu a krk. Navíc je i o něco menší. Zoborožec hrubozobý žije po většinu roku v párech nebo v malých rodinných skupinách čítajících 3 až 5 jedinců. Při hledání potravy v mimo hnízdním období se však ptáci sdružují do skupin čítajících až 40 jedinců.

Potrava

Devadesát procent potravy tvoří ovoce včetně fíků a plodů olejnice guinejské. V menší míře se živí drobným hmyzem. Obživu většinou hledá v korunách stromů; pro semena a pro hmyz slétá na zem, hmyz však umí ulovit i přímo ve vzduchu. Tito zoborožci také poměrně často plení kulovitá hnízda snovačů.

Rozmnožování

Samice snáší 1 - 2 vejce. Hnízdo zoborožců se nachází v dutině stromu ve výšce 10 – 23 metrů. Na zazdívání dutiny se podílí jak samec tak i samice. Při rozmnožování často spolupracují i další členové rodinné skupiny - mláďata odchovaná v předchozích letech. ve formě velké koule ze suché trávy a s vchodem ze strany budují oba partneři obvykle značně vysoko na přehledném otevřeném místě, např. i na vrcholu telefonních sloupů mezi sloupem a dráty.


Zdroje:  Wikipedie