Načítání obsahu, prosím počkejte
Zmije paví

Zmije paví

Latinský název:
Echis carinatus
Délka:
50-70 cm

Zmije paví (Echis carinatus) je jedovatý had z čeledi Zmijovitých (Viperidae). Je to jeden z nejjedovatějších hadů ve svém areálu rozšíření a je odpovědná za většinu smrtelných uštknutí lidí v jižní Asii.

Synonyma

Pseudoboa carinata Boa horatta Scytale bizonatus Echis ziczac Vipera (Echis) superciliosa Echis superciliosa Echis carinata Vipera carinata Echis carinatus carinatus Scytale bizonatus Vipera echis Vipera noratta Echis carinata carinata

Areál rozšíření

Zmije paví se vyskytuje na území Asie; V Indickém subkontinentu: v Indii, Srí Lance v Bangladéži a Pákistánu. Také na Blízkém východě: v Ománu, ve východních Spojených arabských eminátech, v Iráku a jihozápadním Íránu. Ve Střední Asii: v Afghánistánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a v Tádžikistánu (bližší rozšíření poddruhů výše). Tato zmije je na většině svého areálu rozšíření velmi hojná, což dokládá např. fakt, kdy bylo nalezeno přes 2000 jedinců během 5 dnů v oblasti Ratnagiri poblíž Bombeje.

Popis

Zmije paví se dorůstá velikosti 50-70 cm, ale může se stát, že přeroste 73 cm. Zbarvení má každý poddruh jiné, respektive takové, jakou má barvu podklad v území kde žije. Ale základní barvou je nejčastěji hnědá až červená (spíše načervenalá), ale objevují se i různé odstíny těchto barev a přechodů, jako např. žlutavá až do zelena. Také chov a křížení jednotlivých poddruhů těchto zmijí způsobili proměnlivé a nezvyklé barvy. Kresba u zmije paví je typu pyramidium, neboli tzv. velké světlé.

Ekologie

Potrava Obětmi jejich nočních lovů se stávají obvykle drobní živočichové jako scinkové, gekoni, žáby i větší bezobratlí živočichové, jako jsou stonožky nebo štíři. Rozmnožování Rozmnožování většinou probíhá ve vlhčím období roku (od dubna po červen). Zmije paví rodí v některých oblastech živá mláďata, jinde kladou vejce se zkrácenou dobou vývoje. Počet mláďat se pohybuje v průměru 5-8 a největší počet byl 13 mláďat.


Zdroje:  Wikipedie