Načítání obsahu, prosím počkejte
Žluva hajní

Žluva hajní

Latinský název:
Oriolus oriolus
Hmotnost:
50-80 g
Rozpětí křídel:
14-16 cm

Žluva hajní (Oriolus oriolus) je pták velikosti kosa. V ČR je to pravidelně se vyskytující pták, o celkové početnosti 8000-16000 hnízdících párů.

Popis

Samec má výrazné žluté zbarvení těla, kontrastující s černým zbarvením křídel a ocasu. Zobák je červený, kolem oka je černá skvrnka. Samice je vybarvena nenápadně, její tělo je na hřbetě olivově zelené, spodina těla je šedá s podélnými proužky. Mladí jedinci jsou zespodu bílí a slabě proužkovaní, křídelní pera mají světlý lem. váha: 50-80 g délka těla: 23-25 cm rozpětí křídel: 14-16 cm

Způsob života

Žluva hajní je tažný druh, který do Střední Evropy přilétá na přelomu dubna a května. Zimoviště evropských populací se nacházejí v jižní a jihovýchodní Africe. Vyskytuje se nejčastěji jednotlivě, ve světlých listnatých lesech, sadech apod. Hnízdění započíná koncem května. Hnízdí pouze do nadmořské výšky 600 m n.m. Hnízda si splétá z trávy v korunách stromů, ve vidlici nějaké větve. Samice klade 3-5 bílých vajec s několika černými skvrnami. Při inkubaci vajec se střídají oba rodiče. Po dvou týdnech se líhnou mláďata, která za dalších 14 dnů vylétají. Na zimoviště žluvy hajní odlétají počátkem září.

Potrava

Různí bezobratlí živočichové a dužnaté plody, např. moruše, střemchy, vinná réva, třešně.

Rozšíření

Pravděpodobně se v minulosti šířila z Mediteránu (čemuž napovídá výrazné zbarvení samce) směrem na sever. V současnosti je severní hranice areálu v jižní Skandinávii. Pronikla i do střední Asie, tamní populace zimují v Přední Indii.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie