Načítání obsahu, prosím počkejte
Živorodka duhová

Živorodka duhová

Latinský název:
Poecilia reticulata

Živorodka duhová (Poecilia reticulata), známá též jako paví očko nebo gupka, je drobná sladkovodní až brakická paprskoploutvá ryba z čeledi živorodkovitých (Poeciliidae). Díky své nenáročnosti při chovu je jednou z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Lidový název paví oko je odvozen od charakteristické kresby divokých forem. Její další název gupka (z ang. Guppy) pochází od příjmení anglického vědce Roberta Johna Lechmere Guppyho (1836-1916).

Popis

Živorodka duhová je malá rybka (samice měří kolem 6 cm, samec měří 3-4 cm), která je rozšířena ve své domovině na obrovském území (od severních oblastí Jižní Ameriky po Brazílii, Barbados, Trinidad). K rozšíření jejího areálu přispěl také člověk, který živorodku duhovou vysadil v tropických oblastech v rámci boje proti epidemiím. Dnes se chová v mnoha zemích jako oblíbená akvarijní ryba. Je to jedna z nejhojnějších ryb, obrovská hejna obývají teplé brakické i sladké vody jihoamerického kontinentu. Samičky jsou obyčejně větší než samci, jejich zbarvení je nevýrazně hnědé a jen ocas bývá u některých forem pestřeji zbarvený. Zato samci patří k nejpestřeji vybarveným rybám vůbec. Kromě hmyzu a jeho larev požírají živorodky duhové jikry a potěr ryb. Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata (odtud název živorodka). Řitní ploutev samečků je přeměněna v pářící orgán zvaný gonopodium sloužící k vnitřnímu oplození. Zárodky se vyvíjejí v těle matky. Když dokončí vývoj, vaječná blána praskne a samice porodí mláďata do vody. Jedna samice může porodit cca. až 24 mláďat. Mladé živorodky duhové brzy pohlavně dospívají, podle okolní teploty to může být za 4-10 týdnů.

Volba partnera a kulturní dědičnost

Živorodka duhová je jedna z prvních ryb, u které byl doložen vliv sociálního učení a kulturní dědičnosti na výběr partnera. Samice s geneticky podmíněnou preferencí barevných (zejména oranžových) samců volí samce nebarevné, pokud takovou volbu spatřily u jiných samic. Takto získané preference výběru partnera, přestože jsou v rozporu s geneticky podmíněnými preferencemi, mohou být udržovány dlouhodobě, předávány v populaci dál a jsou tak předmětem kulturní dědičnosti a evoluce.

Chov

Co se týká chovu těchto ryb, je to jedna z nejideálnějších ryb pro začínající akvaristy, jelikož je její chov nepříliš náročný a bez větších problémů se množí. Dnes už díky nejrůznějším křížením existuje několik barevných i tvarových variant samečků (viz obrázek výše). Živorodka duhová je klidná ryba, neagresivní a proto se může chovat ve společnosti jiných neagresivních ryb. Její přidání do akvária s agresivními rybami se však nedoporučuje, kvůli možnému zranění či zabití živorodky. V době těhotenství samičky by mělo akvárium také obsahovat hustý rostlinný porost, kam by se mohla samička v případě nutnosti ukrýt. Po narození mláďat na ně samečci živorodky většinou neútočí, je však vhodné samičku v době těhotenství přendat do jiné, přizpůsobené menší nádrže, kde by byla mláďata po narození v bezpečí. Další základní informace k chovu: - Jídelníček živorodek duhových by měl být pestrý - Lokalizace živorodek duhových je převážně střední část akvária - Při teplotě vody si musíme uvědomit, že živorodka duhová pochází z teplých vod - doporučuje se teplota 18 - 28 °C - Kyselost vody by se měla pohybovat od 7 - 8 pH - Tvrdost vody se doporučuje 9 - 19° dGH


Zdroje:  Wikipedie