Načítání obsahu, prosím počkejte
Zéva obrovská

Zéva obrovská

Latinský název:
Tridacna gigas

Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž. Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let. Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem. Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí. První zmínky o tomto druhu se datují do roku 1825. Avšak počet škeblí se rapidně zmenšuje a na mnoha místech, kde ještě před pár lety byly běžné, úplně vymizely. Zajímavostí je, že žádní dva jedinci zévy obrovské nejsou stejně zbarveni.

Výskyt

Mezi její přirozené prostředí patří korálové útesy teplých mělkých vod Indického a Tichého oceánu (obvykle žije zhruba 20 metrů pod hladinou). Žijí také u břehů Filipín, kde se jim říká taklobo.

Stavba těla

V mládí se se zéva obrovská nedá téměř rozeznat od ostatních druhů čeledi zévovitých. Dospělá zéva obrovská má na své lastuře 4-5 vertikálních ohybů, to ji odlišuje od jinak velmi podobné Tridacna derasa, která má těchto ohybů 6-7. Největší exemplář Největším známým exemplářem byla zéva, která byla objevena okolo roku 1917 na severním pobřeží Sumatry. Měřila 137 cm a váha obou skořápek byla 230 kg. Avšak již byla mrtvá. Dnes je tento exemplář vystaven v muzeu v Severním Irsku.

Ekologie

Potrava Tento druh se živí řasami, které filtruje přes filtr. Škeble jsou schopny pěstovat řasy ve speciálním oběhovém systému, který jim umožňuje udržet podstatně větší počet symbiontů na jednotku objemu. Reprodukce Zévy obrovské se množí sexuálně, jsou hermafroditi (produkují vajíčka a spermie), ale sebe-oplodnění není možné. Oni sami nevyhledávají partnera opačného pohlaví, jejich vajíčka a spermie volně plavou ve vodě a poté splynou. Vývoj Oplodněné vajíčko plave v moři, asi 12 hodin, poté se larva vylíhne. Hned jak k tomu dojde začne produkovat křídovou mušli.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie