Načítání obsahu, prosím počkejte
Zelenáček šťovíkový

Zelenáček šťovíkový

Latinský název:
Adscita statices
Délka:
14 mm
Rozpětí křídel:
28 mm

Zelenáček šťovíkový (Adscita statices) je drobný motýl, který patří do čeledi vřetenuškovitých. Jeho přední křídla jsou zbarvená kovově zeleně.

Popis

Přední křídla zelenáčka jsou zelená s výrazným kovovým leskem, zadní křídla mají šedou barvu. Stejný zelený lesk můžeme pozorovat i na tykadlech. Ta jsou zakončena rovnou, na konci mírně zaoblenou špičkou. U větších samečků jsou tykadla hřebenovitá. Oproti tomu známé černo-červené vřetenušky mají na konci tykadel háčkovitě ohnutou špičku. Tělo je dlouhé 14 mm, rozpětí křídel 28 mm. V klidu skládá křídla nad tělem do mírně střechovitého tvaru. Hlava ani hruď nejsou nijak výrazné. Tento motýlek není příliš nápadný. Právě ona zelená kovová barva ho velmi dobře a účinně chrání. Většinou ho tedy zpozorujeme, jen pokud je velmi blízko.

Výskyt

Je velmi rozšířený, můžeme se s ním setkat na lesních světlinách a vlhkých loukách. Někdy se také vyskytuje hojné množství jedinců na jednom místě. Usedají na chrastavce, kohoutky a jiné kvetoucí rostliny. Nemá v oblibě zastíněná místa. Jeho stanovištěm je celá Evropa. Tohoto motýlka můžeme pozorovat od května do srpna.

Chování

Způsob života Zelenáček, stejně jako všechny ostatní příbuzné druhy, je aktivní ve dne a navštěvuje květy. Potrava Hlavní složkou potravy housenek jsou všechny druhy šťovíku (odtud název). Rozmnožování Na listy šťovíku klade samička shluky vajíček. Dospělé housenky přezimují. Na jaře se zakuklí do měkkého zámotku. Ročně dochází k vývinu jedné generace.


Zdroje:  Wikipedie