Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak hadům co nejvíc usnadnit období svlékání

26. 10. 2020 – 21:10
0
Jak hadům co nejvíc usnadnit období svlékání Had při svlékání využije různé kameny a dřevo, o které si může protrhnout starou kůži | zdroj: Pixabay

Hadi nepatří mezi mazlíčky, které bychom označili za křehké či náchylné. Čas od času se ale dostávají do stavu, kdy se tato označení hodí. Jak je dobře známo, hadi podle růstu svlékají svou kůži. Tento proces ale musí proběhnout co nejhladčeji, aby se plaz nedostával do stresu nebo aby nebylo ohroženo jeho zdraví. Jak se při hadím svlékání chovat – a jak našemu šupinatému mazlíku co nejlépe pomoci?

Hadí svlékání je přirozený proces daný strukturou jejich kůže. Zajímavé je, že mezi obratlovci jsou spíše výjimkou v tom, že vytváří souvislou svlečku (tzv. exuvie), tedy že se svlékají celí naráz. To známe spíše od hmyzu či korýšů, ostatní plazi odlučují kůži po cárech. Doba mezi svlékáními není stejná – záleží na rychlosti růstu i na životním prostředí. Obecně lze říci, že mladí hadi se svlékají v řádech týdnů, dospělci a staří spíše jen několikrát do roka, někdy i méně.

Podle různých indicií lze poznat, že se svlékání blíží. Některé z těchto projevů mohou začínajícího chovatele vystrašit, je proto dobré vědět, že jsou zcela přirozené. Za těchto situací byste měli zpozornět:

  • Hadí oči změní barvu v mléčnou či zašedlou. Oční víčko mají totiž tvořené zvláštní šupinou, která se uvolňuje mezi prvními a tak se hadí zrak na čas jakoby zakaluje. Hned po svlečení by tento jev měl ale odeznít.
  • Stará kůže začíná matnět a její lesk je zamlžený.
  • Had se projevuje plašeji a častěji se schovává. Také může být podrážděný a agresivní.
  • Zvíře méně žere, případně stravu odmítá úplně.
  • V teráriu se snaží vyhledávat hrubé povrchy, případně se častěji namáčí do vody.

Právě s hrubými povrchy souvisí samotný začátek svlékání. Had se totiž snaží starou kůži protrhnout, tře se proto o vhodný, tvrdý materiál. Natržení se většinou povede na hlavě, had pak pokračuje v odírání, až se stará kůže oddělí a had se z ní postupně dostane.

672px-Rat_Snake_moulted_skin Detail svlečky hadí kůže. Je vidět, že součástí jsou i šupiny očních víček. | zdroj: commons.wikimedia.org (autor Myllittlefinger)

Pokud mu v této náročné práci chcete nějak pomoci, pak můžete:

  • Zajistit, aby v teráriu byl dostatek vhodných předmětů či povrchů pro svlékání. Kameny, tvrdé dřevo (hlazené větve bez třísek) a podobně. Je potřeba si dávat pozor, aby povrchy byly sice tvrdé či hrubé, ale aby nikde nevznikaly ostré hrany.
  • Terárium by obecně mělo mít dostatečně vlhké prostředí, při svlékání je to ale klíčové. Ve vlhku je kůže měkčí a hadovi se s ní lépe pracuje. Někteří chovatelé nechtějí riskovat utonutí hada (i když jsou druhy, co se rády koupou) a tak vybaví terárium miskou s rašeliníkem či mechem. Vzniká tak vlhké prostředí, kterým může had pohodlně prolézat.
  • Hadovi pomůžete i tím, že na něj před svlékáním a během něj nebudete sahat. Pokud si to nějaká nutnost vyžádá, myslete na to, že krátce po svlečení má citlivou kůži, která se snadno potrhá špatnou manipulací.
  • Po svlečení důkladně prozkoumejte vzniklou exuvii. V ideálním případě se kůže oddělila v jednom kuse – pokud ne, je dobré se podívat, zda na hadovi ještě nějaká stará kůže nezbyla. Velkou pozornost věnujte tomu, zda se odloučila i oční víčka, tedy zda exuvie na místě očí nemá prázdné dírky. Pokud ano, je potřeba se ujistit, že kolem očí či přímo v očích plazovi nezbyly kousky kůže. Mohly by mu způsobit záněty.

Když nastane tzv. neúplné svlečení, může to indikovat nějaký problém. Pokud zůstaly části staré kůže i jinde na těle, může to znamenat, že had neměl vhodné prostředí. Terárium je příliš suché, nemá vyhovující prostředí, případně nemělo zvíře k dispozici vhodný povrch k tření se.

Někdy je potřeba stav nové kůže zvážit a ne vždy panuje shoda. Někteří chovatelé se například domnívají, že pokud se stará víčka neodloučila, neměla by se odstraňovat, ať nedojde k podráždění. Jiní ale tvrdí opak. Obecně platí doporučení, že situaci je dobré sledovat a že když si chovatel není jistý, měl by se poradit s veterinářem.

Neúplné svlečení může být také příznakem oslabení organismu vlivem například parazitů, podvýživy, vnitřních abscesů a podobně. Zopakujme, že klíčovým smyslem je v tomto případě intuice.

Svlékání je proces přirozený. Pokud je po něm had vitální a působí zdravě, není obvykle důvod k obavám. V opačném případě by se však nemělo nic zanedbat. Hadi se ze svlékání vzpamatovávají rychle a problém trvající několik dní si žádají odbornou pomoc.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články