Načítání obsahu, prosím počkejte

Deset tipů, jak pomoci psům přežít zimu

14. 12. 2021 – 11:25
0
Deset tipů, jak pomoci psům přežít zimu Bez teplého kabátku a někdy i bot se některá plemena v zimě neobejdou | zdroj: Profimedia

Severská plemena zimu a sníh milují, pasteveckým plemenům nevadí, ale zbytek psů musí mrazivé nevlídno chtě nechtě nějak přetrpět. Je na nás jim, aby tuto mrazivou část roku přestáli co nejvíc v pohodě a ve zdraví. Přinášíme deset tipů, jak psům zimní období ulehčit.

V mrazu nenechávejte psa venku bez zázemí

Jakmile teplota klesá pod bod mrazu, přestává být celodenní pobyt venku příjemný i jinak zvyklým plemenům. Pes by měl mít k dispozici alespoň zázemí v podobě zateplené boudy, můžete uvažovat i o vyhřívání. V takovém případě ale dbejte na bezpečnost, aby psovi nehrozila zranění nebo problémy při velkém rozdílu teplot. Když teploměr klesne k dvouciferným mrazům, stojí za úvahu poskytnout psovi i přenocování v domě. 

Oblečky nejsou jen pro parádu

Psí oblečky - kabátky, svetry nebo pláštěnky - často odrážejí osobnost majitele. Při pohledu na některé módní kreace se vám sice může zatočit hlava, přesto o majiteli vypovídají hlavně jednu věc - dbá o zdraví a pohodlí svého mazlíčka. Miniaturní plemena, ale i větší krátkosrsté rasy jako třeba chrti nebo dobrmani mají problém s udržením tepla. Když je mráz, je jim prostě zima. Potřebují proto další vrstvu kožichu - tedy teplý obleček.

V extrémním mrazu zkraťte vycházky

Možná zbytečná rada, protože kdo by toužil hodinu bloumat po poli, když fouká severák a rtuť teploměru se snaží zahrabat hluboko do zásobníku. Ale pro jistotu - většina psů je zvyklá žít uvnitř, takže je jim bloumání v mrazu nebo vánici příjemné asi tak stejně jako vám. Mohou se navíc také nachladit nebo utrpět omrzliny. Takže všeho s mírou.

I psi mohou nosit boty

Psí tlapky si umí většinou poradit s jakýmkoli povrchem. Pokud však během zimní procházky pejsek často zastavuje, zvedá tlapky nebo dokonce kňučí, znamená to, že je čas poohlédnout se po nějakých botičkách. Psa mohou obyčejně studit nohy, ale problém může být i v povrchu - zejména kombinace štěrku a soli přináší psům neskutečná muka. Botky si můžete koupit, ti šikovnější si mohou capáčky pro pejska ušít i sami. Pokud botky odmítáte, alespoň psovi po každé procházce pořádně umývejte nohy, abyste sůl a písek nebo štěrk z kůže odstranili.

Zastřihávejte chlupy mezi prsty

Srst mezi prsty na nohou byste měli během zimního období pravidelně zastřihávat. Pokud je příliš dlouhá, nabaluje se na ní sníh. Když zvlhne, může zamrzat. Hrudky ledu mezi prsty nejsou nic, co byste chtěli jako pes zažít.

Pozor na ledové plochy

Pokud víte, že procházka povede kolem zmrzlého rybníku, raději s sebou mějte vodítko, i když se bez něj jinak obejdete. Nikdy nevíte, kdy psa napadne na zamrzlou hladinu vběhnout. Vběhne-li pes na tenký led, snažte se ho přivolat co nejrychleji zpět na břeh. Nepokoušejte se běžet za ním - kromě významného váhového rozdílu je nutno zdůraznit, že psi jsou dobří plavci a poradili by si zřejmě lépe než vy. Pokud na ledu bruslí desítky lidí, zřejmě se pod psem nepropadne. Hrozí však pro změnu zranění - zvířete i některého z lidí.

Buďte vidět

V zimě se brzy stmívá a špatná viditelnost je i během vánice, mlhy nebo inverze. Při venčení tak nezapomínejte na dostatek reflexních prvků - jak pro sebe, tak pro psa. Šikovné jsou i obojky s blikátky, díky kterým máte vy i řidiči o zvířeti přehled.

Myslete i na sebe

Pokud jste starší nebo máte pohybové problémy, nenuťte se do dlouhých vycházek za každého počasí. Zvlášť opatrní buďte v případě ledovky. Zlomený krček nepomůže ani vám ani psovi, u kterého budete muset řešit venčení v následujících týdnech. Vycházky zkraťte na nutné minimum, se psem si ale doma o to víc hrajte, aby se vyřádil, vybil energii a nenudil se.

Přizpůsobujte jídlo

Pokud je váš pes v zimě méně aktivní, mělo by se to odrazit i na jeho jídelníčku. Uberte množství krmiva, abyste mu nezadělávali na obezitu.

Pozor na Vánoce

Vánoce jsou svátky plné dárků a hlavně jídla. Zopakujte si raději, která lidská jídla jsou pro psy nevhodná. Dávejte pozor zejména na čokoládu a případně dia cukroví s umělými sladidly - čokoláda a xylitol jsou pro psy toxické. Pozor také na rybí a kuřecí kosti a obecně množství zkonzumovaného jídla. 

Zdroje:  Vlastní , bluecross.org.uk

Nejnovější články