Načítání obsahu, prosím počkejte

Co značí psí klepání zubů?

25. 1. 2022 – 10:36
0
Co značí psí klepání zubů? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Klepání zubů si většinou spojujeme s pocitem chladu, možná také se silnou nervozitou. Co když ale vidíme, že zuby začne klepat náš pes? Je mu zima, bojí se něčeho – anebo za tím může být úplně jiná příčina, kterou je potřeba odhalit a řešit? 

Klepání zuby může u psa vyvolat hned několik různých zdravotních problémů. Někdy je těžké přesnou příčinu rozpoznat, obecně ale platí, že nejde o úplně běžné chování. Pokud se tedy pes začne takto náhle projevovat a nemá k tomu zjevnou příčinu, například onen řečený pocit chladu, kterým směrem zaměřit pozornost? 

Na vině může být bolest zubů či dutiny ústní. Tato příčina patří mezi ty nejčastější. Psi se zlomeným zubem, zánětem od kazu či třeba s infekcí v dásních, mohou zažívat velmi intenzivní bolest. Ta se pak projevuje svalovými záchvěvy a právě cukáním čelistmi, při kterém o sebe začnou klapat zuby. Někdy může jít navíc o bolest dutiny ústní, která se bude projevovat stejně, například při vzniku vředů či nádoru. Že jde o problémy se zuby, většinou prozradí další symptomy: zvýšené slintání, smrdutý dech, problémy s jídlem, vyhýbání se tvrdé a suché stravě. 

Příčinou klepání zuby ovšem může být i tzv. temporomandibulární kloub, čili bolestivý stav čelistního kloubu. K tomu může dojít například jako důsledek zranění se zlomeninou čelisti, případně při rozvoji artritidy. Pes se pak projevuje velmi podobně jako u bolesti zubů, neboť nepříjemné pocity se mu zabodávají do stejných míst. Kloub čelisti se v tomto stavu projevuje ztuhle a nepohyblivě, problém temporomandibulárního kloubu ovšem musí nutně vyšetřit veterinář rentgenem. 

Někdy se ovšem jedná i o symptom problémů s trávící a zažívací soustavou. Pokud mazlíček trpí nevolností, zvracením či například gastroezofageálním refluxem (tok šťáv z žaludku do jícnu), pak ve chvílích „zvednutého žaludku“ reaguje zatínáním zubů, které začnou klepat o sebe. Vše doprovází nadměrné slintání. Příčin těchto obtíží může být celá řada, veterinář je může hledat pomocí ultrazvuku či endoskopu. 

Psychické a neurologické problémy

Podceňovat ovšem nesmíme ani zmiňovanou nervozitu, přesněji záchvaty úzkosti. Někteří pejsci na ně skutečně trpí tak, až už můžeme hovořit o psychickém problému. Nejde často tedy jen o nějakou nervozitu, ale skutečně ochromující úzkost, která může, ale i nemusí mít nějakou zásadní příčinu. Projevem takové úzkosti může být klapání zubů, kupříkladu chovatelé chrtů (snad kvůli dlouhým čelistem plemene) často uvádějí, že takto u svého psa poznají strach. 

Neurologické obtíže pak můžeme shrnout pod společný termín „záchvaty“. Při zdravotním problému zasahujícím specifické centrum mozku se mohou objevovat tiky a záškuby, při kterých pes zuby nejen klepe, ale někdy přímo cvaká, jako by naprázdno chytal mouchy. Že se jedná o neurologický problém, chovateli naznačí další neobvyklé chování – zvíře kupříkladu může být jako duchem nepřítomné. Klepe zuby, cuká hlavou a nevnímá vůbec, že na něj voláme. Také se mohou objevovat indicie, že se blíží záchvat, kdy pes začne být zmatený či jako poplašený. Příčin těchto obtíží může být opět celá řada, od nádorů, přes složitější psychické vady až po epilepsii. 

Méně obvyklou příčinou cvakání zubů mohou být některé infekce uší, případně záněty svalů. Ty samy o sobě se u psů objevují poměrně často, musí ale zasáhnout specifickou část hlavy, aby se projevily cvakavým zvukem při zahánění bolesti či svalových křečích.  

Ještě dodejme, že jednou ze situací, kdy pes cvaká zuby přirozeně a nic mu není je, když se snaží vnímat feromony. Obzvlášť nekastrovaní samci takto reagují na přítomnost samičky, ovšem i u fen se občas s podobným chováním potkáme. Pravděpodobně je cvakání zubů důsledkem snahy psa natáhnout feromony i na citlivé receptory na patře úst, a rozšířit tak své smyslové vnímání pachu ve vzduchu. 

Pokud to tedy shrneme, pak můžeme říci, že samo cvakání zubů nás ještě zneklidňovat nemusí. Klíčový je ovšem celkový kontext a další doprovodné projevy. Citlivý chovatel si lehko všimne, že pes nejen že klepe čelistmi, ale projevuje také bolest a neklid, slintá či mu dokonce teče krev či se chová úplně mimo rámec běžných projevů.

Jako v mnoha případech týkajících se zdraví platí, že je lepší být spíše opatrný než věci bagatelizovat. Pokud se nám chování psa nezdá, nečekejme, zda samo neodezní a raději vyhledejme pomoc zvěrolékaře včas. Ať zůstane klapání zubů jen pro ty dny, kdy se jinak zdravý pes proběhne ve sněhu. 

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články