Načítání obsahu, prosím počkejte
Zavíječ paprikový

Zavíječ paprikový

Latinský název:
Plodia interpunctella
Rozpětí křídel:
16-20 mm

Zavíječ paprikový (Plodia interpunctella) je motýl z čeledi zavíječovití. Jeho larva je běžný potravinový škůdce, známý z celého světa, kterého je velmi obtížné se zbavit. Je nejčastějším škůdcem v domácnostech. U nás se vyskytuje jen ve skladech a domácnostech.

Popis a chování

Zavíječ paprikový dosahuje v klidu délky až 20 mm. Krajní 2 třetiny předních křídel jsou bronzové nebo měděné barvy, zatímco třetina u těla je žluto-šedá, obě části křídla jsou odděleny tmavým proužkem. Rozpětí křídel má 16-20 mm. Vzhledem je mu podobný zavíječ čokoládový (Ephestia cautella). Obvykle klade až 300 nelepkavých bílých vajíček na povrch potravy, které jsou obyčejně menší než 0,5 mm. Larvy jsou špinavě bílé s hnědou hlavou. Dospělá larva může být až 12 mm dlouhá. Motýli létají jen v noci, přes den jsou většinou ukryti.

Škůdce

Zavíječ paprikový je řazen mezi nejhorší skladištní škůdce. Často se stává že domácnost je tímto motýlem úplně zamořená. Hned po nalezení larvy nebo motýla, je důležité se zbavit všech zrnitých potravin (obiloviny, chleba, těstoviny, rýže), koření a sušeného ovoce, ostatní potraviny je potřeba neprodyšně a pevně uzavřít. Zavíječ je schopný se dostat k potravě i přes překvapivě pevné překážky, včetně zatavených sáčků nebo uzavíratelných dóz. Napadené potraviny lze poznat podle vláken, které kolem nich tvoří housenky. Larva před zakuklením je schopná překonat velké vzdálenosti. Proto není dobré se při hledání zdroje zamoření, zaměřovat jen na oblasti, kde se objevují kukly.


Zdroje:  Wikipedie