Načítání obsahu, prosím počkejte

Zraněný horolezec přežil díky psovi. Husky ho 13 hodin zahříval vlastním tělem

5. 1. 2022 – 9:44
0
Zraněný horolezec přežil díky psovi. Husky ho 13 hodin zahříval vlastním tělem Husky zahříval zraněného horolezce vlastním tělem. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Tomu se říká skuteční psí láska! Dlouhých třináct hodin zahříval ve sněhu a mrazu husky North svým tělem zraněného horolezce. Vstal až ve chvíli, kdy ho na nosítkách záchranáři naložili do sanity. Muž se zranil na Nový rok při výstupu v chorvatském pohoří Velebit. 

„Přátelství a láska mezi člověkem a psem neznají hranice,“ uvedla chorvatská horská služba v popisu zásahu, při kterém husky jménem North více než pět hodin zahříval na sněhu vlastním tělem muže se zlomenou nohou. Odmítal se od něj odloučit i poté, co záchranáři horolezce dalších mnoho hodin dopravovali do údolí.

Tři turisté a pes vyrazili v zimních podmínkách první den letošního roku na 1757 metrů vysoký Vaganski vrh, nejvyšší bod pohoří Velebit. „Jeden uklouzl a sjel 150 metrů dolů,“ řekl BBC náčelník chorvatské horské služby Josip Granić. „Narazil do kmene a zlomil si nohu v několika místech.“

Northovi se k nešťastníkovi ležícímu na nepřístupném místě podařilo dostat, na rozdíl od jeho druhů, kterým v tom zabránily zledovatělé plotny. Alespoň však byli schopni přivolat pomoc.

Když záchranáři po více než sedm hodin spouštěli zraněného na nosítkách, pes ležel celou dobu stočený v klubku na svém pánovi. Vstal teprve tehdy, když muže v údolí naložili do sanitky. „Pacient není ohrožen na životě a podle lékařů se mu vede dobře,“ dodal Granić.

Na facebookové stránce horské služby nyní zvíře i záchranáři sklízejí slova chvály. "Vám lidem i tomuto skvělému psu poklona až na zem," napsal jeden uživatel. "North je doma a všechny pozdravuje. Odpočívá," napsala jiná uživatelka, nejspíše z rodiny zraněného horolezce.

Zdroje:  ČTK , BBC

Nejnovější články