Načítání obsahu, prosím počkejte

Vypadá jako šiška, bude to Šiška? Pomozte vybrat jméno pro roztomilé mládě luskouna

15. 3. 2023 – 8:49
0
Vypadá jako šiška, bude to Šiška? Pomozte vybrat jméno pro roztomilé mládě luskouna Luskouní samička, které ředitel pražské zoo Miroslav Bobek přezdívá Šiška | zdroj: Miroslav Bobek

Pražané i další příznivci pražské zoologické zahrady v Troji mohou vybrat jméno pro šestitýdenní mládě luskouna krátkoocasého. Bez ohledu na místo trvalého bydliště mohou hlasovat na magistrátním webu Portál Pražana. Na výběr je pětice jmen, volba potrvá do středy 22. března. Křest samičky se uskuteční v sobotu 25. března. 

„Narození a dosavadní průběh odchovu mláděte je velký úspěch daný nejen tím, že samice Run Hou Tang je již zkušená matka, ale také velkým nasazením našich chovatelů. Současně však musím opět připomenout, že vyhráno ještě není. Další rizikové období nastane, jakmile luskouní samička začne ochutnávat pevnou potravu, a druhé, až na ni bude přecházet,“ uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

V anketě je navrženo pět jmen, z nichž mohou lidé vybírat. Volit mohou mezi Šiškou, jak přezdívá mláděti pro jeho podobu se smrkovou šiškou ředitel zoo Bobek, a jejími dalšími variantami, a sice z tzv. tchajwanštiny Kju-ka, Songguo z mandarínské čínštiny, anglického Cone nebo českého Šupinka.

Mládě se narodilo letos 2. února s váhou 135 gramů a je prvním luskounem narozeným v Evropě. Kvůli nedostatku mateřského mléka samice Run Hou Tang museli mládě chovatelé ze začátku dokrmovat.

Luskounů existuje osm druhů. Část z nich žije v Asii, další v Africe. Šupinám, které chrání jejich tělo, se v tradiční čínské medicíně připisuje léčivý účinek, proto luskouni patří mezi nejvíce pašované savce. Keratinové šupiny těmto nočním tvorům poskytují ochranu před predátory.

Pražská zoologická zahrada je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. Pár těchto savců získala loni v dubnu z tchajpejské zoologické zahrady díky partnerské smlouvě mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Smlouva zahrnuje spolupráci v umění, technologiích a inovacích, turismu či právě zoologických zahradách.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články