Načítání obsahu, prosím počkejte

Vynalezl Newton dvířka pro kočky? Prý ho rozčilovalo jejich škrábání na dveře

20. 3. 2022 – 11:10
0
Vynalezl Newton dvířka pro kočky? Prý ho rozčilovalo jejich škrábání na dveře Vynalezl kočičí dvířka Isaac Newton? | zdroj: Profimedia

Objevitel zemské přitažlivosti Isaac Newton položil základy dnešní vědy. Pro chovatele koček je ale jeho význam ještě o něco větší. Jeden z jeho objevů jim totiž už více než tři sta let usnadňuje život. 

Každý chovatel koček může potvrdit, jak vytrvalý dokáže jeho mazlíček být, když se snaží dostat za zavřené dveře. Škrábání dokáže být tak otravné, že člověk raději kočce ustoupí a do místnosti ji vpustí.

Když jste slovutný matematik, fyzik a astronom soustředící se na své bádání, dokáže vás jistě škrábání na dveře dohánět k šílenství. Tak to údajně bylo i s Newtonem. Ten se sice nikdy neoženil a žil prakticky samotářský život, měl však slabost pro kočky - zmínky jsou například o jeho kocourovi Diamondovi.

Legenda praví, že na univerzitě v Cambridge ho kočky courající z a do místnosti jeho kanceláře za doprovodu mohutného škrábání na dveře neustále rušily od bádání. Nechal si proto od místního truhláře ve dveřích vyříznout dvě díry - velkou pro kočku a malou pro její koťata. Kočky tak mohly libovolně vstupovat do místnosti a opouštět ji, aniž by kohokoli rušily. Jen se tedy badatel ve svých úvahách trochu spletl - menší otvor zůstal nevyužitý, protože koťata následovala svou matku tím větším.

Co je na příběhu pravdy, je otázkou. Údajně se však skutečně ve dveřích jeho kanceláře v Cambridge nalezly dva otvory...

Zdroje:  Howstuffworks.com

Nejnovější články