Načítání obsahu, prosím počkejte

Útěk před nadrženým samcem stál nosorožčí samici život. Utopila se

18. 9. 2021 – 11:11
0
Útěk před nadrženým samcem stál nosorožčí samici život. Utopila se Nosorožec tuponosý jižní. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Rande naslepo mnohdy nedopadají podle představ, seznámení nosorožců tuponosých jižních v zoologické zahradě na východě Nizozemska ale dopadlo přímo katastrofálně. Náruživost nového samce samici zaskočila, a při pokusu o útěk před pářením spadla do rybníku a utopila se dřív, než ji ošetřovatelé stihli zachránit.

Samici Elenu ve čtvrtek překvapil devatenáctiletý samec Limpopo, kterého ošetřovatelé pustili do jejího výběhu, který sdílí s další samicí Zahrou. Samec se do zoo Wildlands v Emmenu dostal v září v rámci evropského chovatelského programu. V předchozí zoo se mu podařilo zplodit tři mláďata.

Když samec vstoupil do výběhu, obě samice tím zaskočil a ty začaly utíkat. Podle ošetřovatelů pronásledoval hlavně Elenu, která k němu byla blíž. Vyčerpaná samice spadla do rybníka, a přestože pečovatelé samce okamžitě odtáhli, už se ji nepodařilo zachránit.

Organizovaná setkání nosorožců se často neobejdou bez vnějšího zásahu, ale žádné zatím nemělo tak fatální výsledek, uvedla zoo. Zatím není jasné, zda úmrtí samice nějak zasáhne místní chovatelský program.

Na Červeném seznamu

Deník Brabants Dagblad uvedl, že samec musel být před šesti lety stažen z německé zoo kvůli „nevhodnému chování vůči jedné ze samic“.

Nosorožec tuponosý jižní je jedním z poddruhů nosorožce tuponosého. V současné době jich žije asi 10 080. Je uváděný jako téměř ohrožený druh na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Na konci 19. století téměř vymizel, díky ochranářům a chovatelským programům se jej ale podařilo zachránit.

Zvíře ohrožují pytláci pohánění velkou poptávkou po jeho rohu. Velký zájem o něj mají především země ve východní Asii, kde z nich podobně jako ze sloních klů vyrábějí většinou šperky, figurky a maličkosti pro turisty. Používají se také v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce po rozích je pytláci dále zabíjejí.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články