Načítání obsahu, prosím počkejte

Samice „prasojelenů“ babirus z jihlavské zoo dostaly nového samce

16. 11. 2023 – 17:14
0
Samice „prasojelenů“ babirus z jihlavské zoo dostaly nového samce Babirusy chová Jihlava jako jediná česká zoologická zahrada | zdroj: Profimedia

Jihlavská zoologická zahrada dostala ke třem samicím sudokopytníků babirus nového samce, nahradí zvíře, které letos uhynulo. Dvouletého samce dovezli chovatelé z německé Zoo Opel minulý týden. Zvyká si na nové prostředí a postupně se bude seznamovat se samicemi, sdělila Simona Kubičková z marketingového oddělení zahrady. Uvedla, že jihlavská zoo teď chová babirusy sulaweské jako jediná v České republice.

Babirusy jsou v Jihlavě od roku 2001, odchovaná byla dvě mláďata. Samice narozená v roce 2018 zůstala, další mládě z roku 2021 bylo předané do chovu v Belgii. Teď byla jihlavská zoo několik měsíců bez samce. „Námi chovaný samec se potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy a v červnu letošního roku jsme ho museli uspat,“ uvedla Kubičková. Díky novému samci by chtěla zoo pokračovat v odchovu babirus.

Na rozdíl od ostatních prasat se babirusy velice pomalu rozmnožují, samice rodí pouze jedno, vzácně dvě mláďata, uvedla Kubičková. Babirusy sulaweské jsou vzácným druhem v přírodě i v zoologických zahradách. Vyskytují se pouze na ostrově Sulawesi a několika přilehlých ostrůvcích v Indonésii, obývají tam tropické deštné lesy.

Samci babirus mají v horní i dolní čelisti hákovité špičáky, které se jim stáčí nad hlavou. Díky nim dostaly babirusy i pojmenování, domorodcům připomínaly parohy. „V indonéštině znamená slovo babi prase a rusa jelen, dohromady tedy prasojelen,“ uvedla Kubičková. Babirusy jsou všežravci, žijí v malých skupinách do deseti jedinců. Dožívají se 12 až 20 let.

Jihlavská zoologická zahrada je příspěvkovou organizací města. Chová přes 270 druhů exotických zvířat, zaměřuje se na primáty, šelmy, kočky a plazy. Minulý rok měla zahrada rekordní návštěvnost, přišlo přes 353 tisíc lidí. V letošních prvních devíti měsících jich do zoo zavítalo přes 320 800.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články