Načítání obsahu, prosím počkejte

Která kočičí plemena patří mezi nejchytřejší?

5. 11. 2020 – 7:53
0
Která kočičí plemena patří mezi nejchytřejší? Za jedno z nejinteligentnějších plemen je považována siamská kočka. | zdroj: Pixabay

Některé kočky nás překvapují svou inteligencí, u jiných máme někdy pocit, že rozumu moc nepobraly. Hodnotit celá plemena podle míry inteligence je velmi obtížné – pokud bychom se o to ale pokusili, která z nich bychom nejspíše hodnotili jako nejchytřejší?

Kočičí inteligence je ožehavá věc – snažíme se uchopit myšlení tvora, který má mozkové funkce stavěné v lecčem jinak, než my, primáti. Kategorie chytrá/hloupá kočka zavání snahou o škatulkové hodnocení. Nemluvě o tom, že jedna věc je posuzovat individuální jedince, druhá pak charakterizovat obecně celé plemeno. Navzdory tomu ale existují objektivní kritéria, kterých se můžeme přidržet – jde například o schopnost kočky řešit problémy, přizpůsobovat se nenadálým situacím, interagovat s člověkem nebo komunikovat s okolím.

Která kočičí plemena tedy mají největší šance zrodit čtyřnohého génia?

Habešská kočka

Tato obratně vyhlížející šelmička je známá nejen svou pohyblivostí, ale i nákloností k lidem. Habešské kočky jsou hodnoceny jako velmi inteligentní, což se projevuje v tom, že se snaží být součástí rodinného dění. Rozumí složitým hrám a navazují bohaté sociální vztahy nejen s lidmi své rodiny, ale i s ostatními mazlíčky.

Balinéská kočka

Dlouhosrstá příbuzná siamských koček je proslulá svou zvědavostí a komunikativností. Milují lidskou společnost a jsou velmi klidné, dokáží dokonce chodit ven v postroji. Zároveň ovšem umí dát hlasitě najevo svůj názor – což jen ukazuje, jak se inteligence projevuje ve schopnosti komunikovat.

Bengálská kočka

Toto plemeno je známé hlavně pro svou srst, díky které připomíná malého jaguára či geparda. Vedle toho se ale vyznačují i značnou inteligencí. Ta se v jejich případě pojí s atletickou, dobrodružnou a možná trochu divokou povahou. Bengálské kočky jsou tak schopné vymýšlet složité pohybové hry a vytrvale se oddávat zkoumání výšek.

Barmská kočka

Barmská kočka patří mezi další nadaná plemena, jejichž inteligence se projevuje v sociální povaze. Jsou hravé, dobře se cvičí a ze všeho nejvíc milují své lidi. Dokonce do takové míry, že jsou na své rodině skoro až závislé a nedostatek kontaktů s lidmi (či alespoň s kočičími kolegyněmi) se u nich překlápí až ve frustraci – tak trochu kletba inteligentního mozku.

Cornish rex

Kočka je známá pro svou srst připomínající trochu krátkou ovčí vlnu. Přezdívá se jim chrt mezi kočkami – a to nejen pro štíhlý vzhled, ale i pro "psí" rysy v povaze. Mají rády aktivní hry, skákání, dokonce i aportování. Svou inteligenci projevují nejen ve hře, ale i v neustále potřebě něco zkoumat a nevydržet ani chvíli v klidu.

Korat

Tato thajská kočka je ve své domovině považována za symbol štěstí. Zároveň patří mezi oblíbené společnice, neboť si užívají čas s lidmi, společné mazlení i hry. Zároveň se jejich chovatelé shodují, že mají v očích zvláštní zvědavou jiskru, která je žene do stále nového objevování.

Savannah

Toto hybridní plemeno vzniklo ze spojení kočky domácí a africké šelmy servala. Z něj si zachovává nejen zbarvení, ale i jistou divokost v povaze. Jsou poměrně náročné na prostor a na chov obecně, jejich majitelé se ale shodují, že jde o skutečně inteligentní tvory. Rychle se učí, jsou velmi orientované na rodinu a projevují se i jako velmi mazaní lovci myší. Zároveň v sobě mají něco psího, a rády tak aportují, koupou se nebo chodí na vodítku.

Siamská kočka

"Královnu koček" jsme si nechali na konec. Jedno z nejcharakterističtějších plemen je kromě svého vzhledu známé i svou inteligencí. Mají zvědavou povahu, používají složitou komunikaci a jsou velmi orientované na lidi. Nudící se siamská kočka dokáže zotvírat šuplíky, prozkoumat skříně a obecně převrátit naruby byt se systematičností hodnou génia.

Bylo by opravdu nefér se na závěr bavit o plemenech hloupých. Ano, existují plemena, která třeba vůbec nereflektují na pokusy o výcvik, nemají rády složité hry a celkově se projevují jako roztomilí popletové. No, dobře, například plemeno ragdoll odpustí, ale často se o něm v těchto souvislostech mluví. I mezi nimi se ale mohou narodit kočky nadanější.

To nejdůležitější ale je, že samotná inteligence neříká nic o tom, jak veselá, bezprostřední a hlavně přátelská umí ta která kočka být. A tahle bezpodmínečná kočičí láska, často jen špatně maskovaná za přehlíživost, je nakonec asi důležitější.

 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články