Načítání obsahu, prosím počkejte
Wetterhound

Wetterhound

Známé také jako:
Holandský vodní pes
Délka života:
12-13 r
Země původu:
Nizozemsko
Hmotnost psa:
30 kg
Hmotnost feny:
30 kg
Výška psa:
59 cm
Výška feny:
55 cm
Barva:
černá; hnědá; bílá s černými či hnědými plotnami
Skupina FCI:
8 retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce FCI:
3 vodní psi
FCI:
standard

Povaha

Holandský vodní pes, neboli Wetterhound je tvrdý a houževnatý pes. I přes svou věrnost pánovi se chová značně samostatně a nezávisle. Může být tvrdohlavý, má-li splnit pokyn o jehož užitečnosti má jisté pochyby. Je inteligentní a někdy přehnaně citlivý. Wetterhound patří mezi vynikající hlídací psy, nekompromisně střeží svou rodinu a její majetek. Většina Wetterhoundů ráda plave, nemá v povaze se toulat, lpí na svém území. Doma je tento pes klidný. Své rodině je Wetterhound spolehlivým a dobromyslným společníkem. Podobně se chová i k dětem, pokud mu ovšem neubližují. K cizím lidem se chová rezervovaně, rodinné známe však srdečně vítá. Wetterhound vychází dobře s ostatními psy a domácími zvířaty. Hubí myši a jiné drobné škůdce a je také loveckým psem, který se osvědčil zvláště v obtížně prostupném a vodním terénu.

Popis

Wetterhound dorůstá výšky u psů 59 cm, u fen 55 cm a dosahuje váhy okolo 30 kg. Průměrná délka života je 12-13 let. Wetterhound je statně stavěný pes a kvůli širokému hrudníku jsou přední končetiny postavené daleko od sebe, avšak nepůsobí těžkopádným dojmem. Nízko nošená hlava je robustní a široká, klenutá lebka je stejně dlouhá jako tlama. Nos je podle barvy srsti buď černý nebo hnědý. Nízko posazené uši jsou nošeny svěšené, přiléhají k hlavě a jsou, kromě špiček uší, porostlé kudrnatou srstí. Šikmo položené oči jsou kulaté a zbarvené také podle barvy srsti, tmavě hnědé nebo hnědé. Tento pes má rovný, krátký hřbet, mírně se svažující záď a dlouhý, spirálovitě stočený ocas. Celé tělo mu pokrývá hrubá, mastná, kudrnatá srst, která je na hlavě krátká a rovná. Barva srsti je čistě černá, hnědá nebo bílá s černými či hnědými plotnami.

Základní péče

Srst Wetterhounda není nijak náročná na údržbu, občas postačí pročesat hrubým kartáčem a zkontrolovat čistotu uší. Toto plemeno není vhodné pro začínající kynology, protože jeho výchova může být znesnadněna tvrdohlavostí Wetterhounda, který může ignorovat povely, pokud z nich nemá užitek. Tento pes je však inteligentní a dokáže se rychle učit, ale přístup by měl být důsledný a laskavý, tak se dosáhne nejlepších výsledků. Wetterhound potřebuje velké množství pohybu, rád volně běhá, plave a není tedy moc vhodným psem do bytu. Nejvíce mu prospívá život na zahradě, kde může být po celý rok. Pro psí sporty není vhodným plemenem.

Historie

Wetterhound vznikl v 17. století ve Frísku, na území severního Holandska. Je to velmi vzácné plemeno a mimo svou zemi se téměř nevyskytuje. Využíval se jako lovecký pes především k lovu vyder a jako hlídací či farmářský pes. Standard plemene byl přijat v Nizozemí roku 1942 a roku 1946 bylo plemeno uznáno FCI.


Zdroje:  Wikipedie