Načítání obsahu, prosím počkejte

Želva ozdobná - elegantní nástupce želvy nádherné

30. 12. 2020 – 18:08
0
Želva ozdobná - elegantní nástupce želvy nádherné Želva ozdobná, patrně poddruhu Chrysemys picta picta (želva ozdobná východní) | zdroj: commons.wikimedia.org (autor Greg Schechter)

Mezi vodními želvami chovanými jako mazlíčci patří želva ozdobná (Chrysemys picta) mezi nejoblíbenější druhy. To je dáno její dostupností a také překrásným zbarvením, ostatně někdy je nazývána i želvou malovanou. Pochází ze Spojených států, odkud velké chovné farmy zásobují trhy s mláďaty po celém světě.

Její přirozenou domovinou je oblast od jihu Kanady, přes východ USA až po Mexiko. Dělí se na několik poddruhů, které se liší zbarvením. Nejznámější je asi Chrysemys picta belli (želva pestrá), existuje ale několik dalších variant. V rámci úmluvy CITES je želva ozdobná zařazená do EU skupiny B, což znamená, že k jejímu prodeji není potřeba zvláštní povolení a není ani nutné je registrovat. Chovatel ale musí vlastnit dokumenty prokazující původ zvířete.

V severní Americe požívají základní ochrany, nejsou ale považovány za vážně ohrožené. Přesto však jednotlivé státy USA víceméně zregulovaly či zakázaly jejich odchyt z přírody za účelem chovu. Želva se ale ve vhodných podmínkách poměrně dobře množí, a protože je oblíbeným terarijním zvířetem, obchod s nimi kvete. Ten naštěstí nezasahuje radikálně do přírodních stavů druhu, jelikož je zajišťován velkými farmami v USA (a v poslední době i v Singapuru), které trh zásobují.

Až donedávna byla číslem jedna v našich (a obecně evropských) chovech želva nádherná, ze vzdáleně příbuzného rodu Trachemys. Mnozí ji vlastně dobře znají – vodní želva, samci s delšími drápy, s typickou červenou skvrnou na líci. Jelikož se ale z této želvy stal nebezpečný invazní druh, zakázala před pár lety EU úplně její dovoz. Pro želvu ozdobnou toto omezení neplatí, a tak je pravděpodobně jen otázkou času, než se právě ona stane nejrozšířenějším terarijním druhem vodních želv.

Želva ozdobná má oproti želvě nádherné tu výhodu, že je o něco menší – dorůstá maximálně asi 25 cm, většina jedinců spíše 15 cm. Samice bývají větší než samci. Dožívá se zhruba 20 až 30 let. Charakteristická je pro ni její složitá kresba s "mramorovým" vzorem v zelenožlutých či načervenalých barvách. Má hladký, plochý karapax (horní krunýř) s červeným či žlutým zbarvením na zelenočerném pozadí. Končetiny jsou vybavené ostrými drápky, které jí pomáhají škrábat se z vody na břeh.

V akvateráriu potřebuje teplotu vody 26 – 28 °C, vyhřívací místo by mělo mít 35 – 40 °C. Jinak pro ně platí to, co obecně zaznělo k chovu vodních želv – akvaterárium by mělo mít suché místo, vodu je potřeba udržovat čistou, ideálně filtrovanou. Správná teplota vody i vzduchu je velmi důležitá, bez jejich udržování hrozí želvám různé poruchy vývoje. Pokud to umožňuje prostor, doporučuje se tyto želvičky chovat ve skupinách, v přírodě totiž vytváří poměrně velká společenství.

Želva ozdobná je jako většina sladkovodních želv dravá. Základ krmné dávky je dobré řešit pomocí speciálních krmiv pro vodní želvy. Je ale jenom dobře předkládat i ryby, libové maso či hmyz a želva ozdobná také přijímá poměrně velké procento stravy rostlinné. Vhodné jsou například sušené bylinky či listy pampelišek. Důležité je dávat želvám přesnou dávku potravy, pokud je jí totiž příliš, pak se zbytečně rychle znečišťuje voda.

Tento druh vodní želvy nemá jinak žádné zvláštní nároky na chov, a pokud už někdo investuje do kvalitního akvaterária, pak je to vhodný kandidát na jeho zabydlení. Jsou to navíc tvorové neagresivní (i když v ohrožení ošklivě kousnout umí) a i když to není zvíře na mazlení, přesto má svůj půvab. Na souši možná působí trochu neohrabaně, ačkoliv i tak oslňuje svým zbarvením, ve vodě se ale stává skvělým plavcem. Želva ozdobná je tak ideálním druhem pro začátečníky na poli chovu vodních želv.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články