Načítání obsahu, prosím počkejte

Tilikva obrovská - ještěří fešanda s modrým jazykem, která má ráda lidskou společnost

26. 12. 2021 – 18:14
0
Tilikva obrovská - ještěří fešanda s modrým jazykem, která má ráda lidskou společnost Typickým zrakem tilikvy obrovské je modrý jazyk | zdroj: Profimedia

Pod úctyhodným názvem tilikva obrovská se skrývá zástupce plazí čeledi scinkovitých. Většina jejích příbuzných jsou spíše drobnými ještěry, sama tilikva už ale svým jménem naznačuje, že nejde o žádného drobečka. Mezi obyvateli terárií se totiž řadí k těm mohutnějším. Oblíbená je nejen pro svůj neobvyklý vzhled, ale i relativně nenáročnou péči, proto se poslední dobou v soukromých chovech objevuje stále častěji.

Tilikva obrovská (Tiliqua gigas) je v přírodě endemický druh z Papui-Nové Guinei a přilehlých ostrovů. Zde obývá deštné pralesy a žije životem všežravce. Zdržuje se spíše při zemi a pod zemí a nešplhá na stromy. Někdy bývá zaměňována s tilikvou australskou (Tiliqua scincoides), která ale obývá spíše polopouště a buše. Sama Tilikva obrovská má pak tři dnes rozeznávané poddruhy.  

Jejich poněkud nezvyklé proporce, alespoň co se týče srovnání se vzhledem „běžných“ ještěrek, jsou dané tím, že mají širokou hadovitou hlavu, podlouhlé, mohutné tělo a k němu velmi krátké končetiny. Převažuje šedohnědá barva s tmavými síťováním a černými příčnými pruhy.

Jejím typickým znakem je výrazně modrý jazyk, který dokáže dát pořádně najevo díky široce rozevřené tlamě. Předpokládá se, že tento křiklavý rys vzhledu slouží k plašení predátorů. Dokáže dorůst až 60 cm, i když většina exemplářů v teráriích bývá menší. Dosahuje váhy až 700 gramů a může se dožít i 20 let.

Návrat nohou?

Zajímavostí je, že scinkovití svým trochu těžkopádným pohybem připomínají spíše plazení hadů. Existuje proto hypotéza, že tito ještěři vývojem ztratili končetiny podobně jako slepýši v časech suchého klimatu, s návratem vlhka do oblastí jejich výskytu se jim ale po mnoha generacích vyvinuly zpět. 

Tilikva je pro své rozměry trochu náročnější na prostor. Doporučuje se terárium o velikosti alespoň 70 x 40 x 40 cm, pro párek pak 110 x 60 x 60 cm s tím, že je potřeba reagovat na reálnou velikost zvířete. Terárium by mělo být vystláno ideálně směsí lignocelu a písku, případně kůrou. Vhodné je ho doplnit větvemi, tilikvě bychom měli nachystat i dostatek úkrytů. Raději z květináče či předvyrobeného domečku než z kamenů, které by mohly ještěra zavalit. Nutností je vyhřívání a UV lampa, teplota pod vyhřívacím místem by měla být kolem 40°C. V teráriu je pak vhodná teplota 25–30°C, v zimním období je možné na tři měsíce snižovat až na 18°C. T 

Tilikva potřebuje jak misku s vodou na pití a koupání, tak vysokou vlhkost, je proto potřeba vnitřní prostředí pravidelně rosit minimálně jednou denně, při svlékání i dvakrát. Jako všežravec ocení tilikva hmyz a červy, doplněné o zeleninu, výjimečně i ovoce. Jako pamlsek poslouží i kousky masa, například z kočičích konzerv. Tilikvám se ke krmení dávají také šneci, které požírá i s ulitou, čímž si doplňuje vápník. 

Společenská povaha

Podle některých výzkumů čeleď scinkovitých vykazuje dobře vyvinuté kognitivní schopnosti a je považována za nejinteligentnější z ještěrů. Snad proto se tilikva projevuje poměrně kontaktní a společenskou povahou. Patří mezi ty ještěří mazlíčky, kteří dobře snáší lidský dotek a vnímají pozitivně lidskou přítomnost. Jen je potřeba chápat řeč těla a nálady tohoto tvora, pokud je zrovna nenaložený, dokáže překvapit svou hbitostí s jakou se brání. Tilikva ale není agresivní ani nebezpečná, jen si jako každý mazlíček zaslouží svůj respekt a prostor. 

Tilikvy jsou na chov nenáročné, přesto je vhodnější si je pořizovat, pokud víme, že to s péčí o ještěra myslíme vážně. Přeci jen vyžaduje trochu větší prostor a počáteční investici. Tento druh má ale řadu nadšených chovatelů, neboť jsou to skutečně krásní tvorové. Tilikva je tak nejen velmi zajímavým a půvabným mazlíčkem, ale terárium s ní dokáže ozdobit každý byt milovníka přírody. 

Zdroje:  Vlastní , reptifiles.com

Nejnovější články