Načítání obsahu, prosím počkejte

Osm tipů, jak oživit procházky se psem

16. 1. 2022 – 12:23
0
Osm tipů, jak oživit procházky se psem Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Procházky se psím mazlíčkem jsou jednou z klíčových zodpovědností při péči o naše čtyřnohé přátele. Odměnou za vynaložený čas věnovaný společnému pohybu je pak velký přínos fyzickému i psychickému zdraví člověka i zvířete. To ovšem platí tehdy, pokud vše probíhá dobře a pokud nezačneme venčení psa považovat za otravnou, nudnou povinnost. Zde je pár tipů, jak si rutinní procházky oživit a vrátit jim znovu zábavného ducha. 

Význam pohybu podmíněného životem se psem nelze podceňovat. Existuje dokonce studie, která říká, že pravidelně venčící chovatelé dosahují mnohem snáz doporučeného množství zdravé fyzické aktivity. Jiný výzkum zase potvrdil, že časté procházky se psem snižují nebezpečí některých chorob. Platí to dvojnásob při moderním životním stylu, který obzvláště ve městech uzavírá psy i jejich lidi do bytů a kde je venkovní pohyb nutností. Jak jsme ale řekli v úvodu: může se stát, že takové chození člověku zevšední a ten ho začne vnímat jako otravnou povinnost. V takovém případě není od věci zkusit některé z nabízených drobných změn, které mohou snadno rozbít otřepanou rutinu. 

Nechte psa rozhodovat o trase

Není procházka jako procházka. Pokud se svým mazlíčkem obcházíte stále stejnou trasu – v extrémním případě už ani nevnímáte na povinné obchůzce domovního bloku okolí – pak je možná na místě změna. Nechte svého psa, ať si zkusí určit směr procházky sám, ať na křižovatkách rozhoduje on. Možná budete překvapeni, jak málo stačí k novým zážitkům. 

Motivujte psa odměnou 

Může se stát, že procházky začnou nudit vaše zvíře, a to o ně postupně ztrácí zájem. Nebudeme si nic nalhávat, pejsci se velmi snadno motivují dobrotami. Není nic špatného na tom, když mazlíčka odměníte za prodlužování trasy a delší čas venku nějakým pamlskem. Nesmí se to samozřejmě přehánět s množstvím a je dobré vybírat, čím vlastně psa potěšíte. Na trhu jsou dnes ale pochoutky jako třeba malé kousky sušených jater, které mohou lenošivého mazlíčka přesvědčit, že je dobré se na procházky zase nadšeně těšit. 

Zkuste úplně novou lokalitu 

Kromě změny rutinní trasy v okolí domu je dobré zkusit úplně změnit prostředí. Pro psy není procházka jen o pohybu, možná ještě důležitější jsou pro ně vjemy a podněty z okolí. Máte-li možnost (například díky automobilu či dobrému dopravnímu spojení) vzít zvíře do nového, neznámého parku, jiné části města či někam do neznámé přírody, neváhejte a lokality střídejte. 

Měňte tempo 

Dynamiku procházek oživí také to, pokud v jejich průběhu budete měnit tempo. Samozřejmě, záleží vždy na kondici a věku nejen psa, ale i chovatele. Je-li to ovšem možné, zkuste střídat volnější procházku s rychlejší chůzí. Psi většinou milují pohyb a náhlá pobídka ke společnému krátkému běhu je obvykle velmi nadchne. 

Spojte procházku s tréninkem a interakcí 

Venčení není potřeba odbýt jen jako pohyb dvou nespojitých jednotek. Je to také vhodná příležitost ke vzájemné interakci s mazlíčkem, ale také ke společnému tréninku či prostě jen legraci. Stačí při tom málo, kupříkladu splnění příkazu k sednutí na pěkném místě, spojený s malou odměnou, bude pro psa v podstatě zábavou a vítaným kontaktem s člověkem. Nemluvě o oblíbeném aportování tam, kde se může volně běhat, a podobně. 

Střídejte osoby, které psa venčí 

Pokud žije v domácnosti více lidí, měli by se do venčení zapojit pokud možno všichni. Střídání parťáka mazlíček ocení, protože každá osoba má jiné projevy a dynamiku. Navíc je to dobrá příležitost i pro ostatní členy rodiny prohloubit vztah s domácím zvířetem. 

Zkuste skupinové procházky 

Pokud je váš pes přátelský a společenský a zároveň máte přátele či známé s podobně naladěnými mazlíčky, zkuste chodit na procházky společně. Taková procházka se smečkou psích i lidských kamarádů může být skvělým zážitkem pro všechny zúčastněné. 

Nebojte se uvolnit 

Nejhorší je monotónnost a rutina. Mějme na paměti, že pes je především náš přítel a podle toho se chovejme. Když se umíme uvolnit a třeba chovat trochu dětinsky s lidskými přáteli, proč ne i s těmi čtyřnohými. Odložte telefon a využijte společných chvil k prohloubení společného pouta skrze zábavu a uvolnění. Nejde jen o pohyb, ale i společné hry a úplně nejlépe bezstarostné „blbnutí“. Pes se svou bezprostředností ocení uvolněnou náladu jako málokterý tvor, lidské psychické hygieně to nakonec také jen prospěje. 

Zdroje:  Vlastní , petmd.com , pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Nejnovější články