Načítání obsahu, prosím počkejte

Kotě: Vývoj od tří do šesti měsíců a kočičí puberta

12. 12. 2020 – 18:25
0
Kotě: Vývoj od tří do šesti měsíců a kočičí puberta Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Třetí měsíc života kotěte představuje jeden z předělů, kdy jako by končila jedna fáze dětství a nastává přechod směrem k dospívání. Pořád máme ale ve věku tří až šesti měsíců co dělat s mládětem, které má své specifické potřeby a rysy.

Kotě dál rychle roste, byť už ne tak závratně, jako v prvních týdnech života. Výrazným rysem fyzických změn je výměna chrupu. Mléčné zuby začínají kolem třetího měsíce vypadávat, v šestém měsíci by měl být již stálý chrup kompletní. Pokud k tomu nedojde, je potřeba kontaktovat veterináře – pokud mléčné zuby včas nevypadnou, je potřeba je odstranit dříve, než začnou dělat problémy. Při vypadávání se občas podaří zoubek najít, koťata je ale většinu přirozeně spolknou.

Kolem třetího měsíce se také dobarví oči do "dospělé" barvy – buď kočce zůstane celý život modrá, nebo se vydá na pestrou škálu od zelené po bronzovou. Záleží na rodičích a plemeni. Pomalý posun k dospívání se projeví na tvaru těla. Od 3. do 6. měsíce života se ztrácí kotěcí rysy a tělo začíná připomínat dospělé proporce toho kterého plemene – z "kulatého" koťátka se stává elegantní, atletická kočka.

Kočičí puberťáci

Většina koček dospívá kolem šestého měsíce sexuálně, i když mezi plemeny panují v tomto rozdíly. Je to podobná "dospělost" jako u lidských puberťáků – tělo se vyvíjí dál a psychika o to víc. Vše navíc doprovází hormonální bouře: kocourci mohou být agresivnější, kočky zase hlučnější či divočejší. Je potřeba včas zvážit, zda chcete kastraci kočky – pokud neplánujete chov, je to lepší varianta. V případě kastrovaných koček nejsou hormonální projevy nijak dramatické.

Kromě psychiky ovlivněné pohlavním dospíváním se dají i další změny chování přirovnat k lidské pubertě. Oproti menším koťatům už ve věku tří až šesti měsíců kočky výrazně méně spí. Často mají potřebu testovat své schopnosti a jakoby hledat hranice svých dovedností. Koťata tak mohou poměřovat své síly, podnikat velké výpravy, pokoušet se o stále odvážnější lov.

Pokud byla kočka v předchozích fázích života dobře socializovaná, teď se to začne pozitivně projevovat na rozvoji osobnosti – kočka není nevrlá či bázlivá, má složité sociální chování a můžete rozpoznat rysy individuální osobnosti toho kterého zvířete.

Ideální čas pro výcvik

Toto období života je důležité i pro výcvik a výchovu kočky. Kočka teď nejlépe přijímá takové věci, jako kam v domě se nechodí, kterým věcem se vyhýbá a podobně. Výcvik k používání kočičího záchodku by měl nastat už dříve, teď by se měl pevně zakořenit. Kočka je ale také schopná se naučit své jméno, rozumět některým pokynům a podobně.

Kočka sice není pes, dnes je ale jednoznačně dokázáno, že lidským pokynům rozumí podobně – jen na ně reaguje kočičím způsobem. Metodou mluvení, pozitivního učení, mazlení a odměn lze ale i u kočky podporovat rozvoj pozitivního chování a potlačení nežádoucích projevů.

Kotě má pořád specifické výživové požadavky, kterým velmi pomáhá speciální strava určená pro tuto věkovou skupinu – je ale potřeba dbát na kvalitu kupovaných granulí. Kolem šestého měsíce už se její strava podobá dospělé, navíc je potřeba ji pečlivě dávkovat. Menší kotě by mělo mít přísun stravy neomezený, v pokročilejším věku je ale už potřeba dávat pozor na obezitu.

Koťata ve věku tří až šesti měsíců jsme přirovnali k lidským puberťákům – a je to přirovnání v mnoha ohledech přesné. Možná už to nejsou malé děti, křehké a závislé na péči, pořád to ale nejsou dospělí jedinci. Stále jde o vyvíjející se mláďata, se specifickými potřebami a nároky. Majitel se u divoké, hormony zalité kočky musí trochu obrnit trpělivostí. Dospívající kotě ale umí krásně připomenout, že láska mezi člověkem a kočkou kvete v každém věku.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články