Načítání obsahu, prosím počkejte

Kakadu arový - náročný a vzácný papoušek pro experty

21. 1. 2023 – 10:56
0
Kakadu arový - náročný a vzácný papoušek pro experty Kakadu arový | zdroj: Pixabay

Kakadu arový, či také zvaný palmový, je papouškem, se kterým se u chovatelů exotického ptactva jen tak nesetkáme. Jedná se o velkého tvora impozantního vzhledu, který je ale v chovech mimořádně vzácný, což se odráží i v jeho ceně.

Tento velký papoušek obývá deštné lesy Nové Guiney a sever Queenslandu v Austrálii. Právě v Austrálii je pořád poměrně hojný a jako druh je považován za málo ohrožený. Je ale rychle na ústupu kvůli destrukci přirozeného habitatu i pytláckých odchytech. Příloha úmluvy CITES jej řadí do prvního stupně, který zapovídá mezinárodní obchod s těmito papoušky, jedinci chovaní v zajetí navíc musí mít povinnou registraci. Že je pytlácký obchod velký problém, ukazují zprávy z roku 2013, kdy se na černém trhu v Malajsii objevovali hojně tito papoušci za cenu kolem 30 tisíc Kč. V té době byla tržní cena v USA i v Evropě na částkách zhruba odpovídajících 250 tisíc Kč. Kakadu arový se v Malajsii ani nevyskytuje, zdejší černý trh byl zjevně bohatě zásobován pašeráky.

Velký tržní zájem o kakadua palmového je dán do značné míry jeho vzhledem. V čeledi kakaduovitých jde o jediný druh rodu Probosciger. Černých papoušků kakadu existuje více, všichni jsou ale oproti bíle a růžově zbarveným druhům spíše vzácnější. Kakadu arový pak patří mezi těmi tmavými k největším a nejpůsobivějším. Dorůstá velikosti 55–60 cm při hmotnosti kolem 850 g (jiné zdroje uvádí 910–1200 g).

Kakadu černý a kakadu žlutočečelatý přesahují toho arového vzrůstem, co do celkové velikosti a hmotnosti jde asi o největší druh své čeledi. Bývá zbarven sytě černě či našedle, má výrazně rudé tváře, které při rozrušení tmavnou. Typickým znakem je velmi výrazná chocholka, impozantní dojem dotváří velký černý zobák. Nejstarší potvrzený jedinec se dožil 56 let, neověřené informace hovoří o věku 80 let.

Rád používá nástroje

V přírodě tito papoušci obvykle jedí ovoce a ořechy, jejich silný zoban jim otevírá skořápky, do kterých se jiné druhy jen těžko dostávají. Na rozdíl od jiných kakadu, nevytváří ten arový velká hejna, žijí pouze v malých skupinkách do šesti jedinců, případně úplně individuálně.

V přírodě tito papoušci projevují některé unikátní rysy chování. Kupříkladu samci z ne úplně jasných příčin bubnují větší větví na duté mrtvé stromy, čímž vytvářejí značný hluk. Vědci se domnívají, že jde buď o projev nějakého teritoriálního chování, případně o signál samičce „vím o vhodném dutém stromu k hnízdění, když budeš moje“. Je faktem, že kakadu arový je jeden z mála ptáků, který běžně používá nějaký druh nástroje. Také je označován za druh velmi starý, až archaický.

Náročný chov

Jak jsme uvedli, na trhu je o ně velký zájem a poptávka výrazně převažuje nabídku. Zároveň to ani zdaleka nejsou papoušci pro nezkušené chovatele – naopak, jejich chov je považován za jeden z nejnáročnější a s ohledem na cenu ptáků i za velmi nákladný. Odchov komplikuje už skutečnost, že kakadu arový snáší jen jedno vejce ročně, mezi papoušky má jednu z nejnižších úspěšností odchovu.

Cena papouška proto na trzích dosahuje několika stovek tisíců korun. Udává se, že kakadu arový se chová v 29 evropských zoo, z toho v pěti českých. Ještě na začátku století platilo, že v soukromých chovech se v Česku takřka nevyskytuje. Čas od času se ale odchovy mláďat daří i u nás, pořád jde ale o jednoho z nejvzácnějších papoušků.

Z hlediska péče o opeřené mazlíčky představuje kakadu arový pravý opak nejpopulárnějších papoušků, například andulek či korel. Je náročný, extrémně vzácný, mimořádně drahý a mimo zoo a úzké chovatelské komunity se s ním jen tak nepotkáme. Je to ale skutečně půvabný tvor, krásný už jen svým vzhledem a chováním, který by si v zájmu druhu vlastně zasloužil, aby jeho chovatelé slavili co největší úspěchy.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články