Načítání obsahu, prosím počkejte

Je dobrý nápad pořídit ke starému psovi štěně?

2. 1. 2022 – 8:55
0
Je dobrý nápad pořídit ke starému psovi štěně? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Pokud máte doma psího seniora, možná jste začali uvažovat nad tím, zda mu nepořídit štěněcího kamaráda. Neexistuje úplně jednoduchá a přímá odpověď na otázku, zda je to dobrý nápad. V zásadě jde ale říci, že pozitiva ve většině případů převažují. Jen je potřeba brát v potaz několik skutečností a znát nejen možné klady, ale i zápory takového rozhodnutí. 

Štěně může starému psu poskytnout vítanou společnost a zkvalitnění života. Nová dynamika domácnosti totiž nutí čtyřnohé seniory zůstat aktivní a pozorní, reagovat na zcela nové situace a podněty, řešit nové typy vztahů. Starý pes zkrátka v drtivé většině případů s příchodem štěněte znatelně ožije, nezná nudu a samotu, podle některých studií se mu dokonce může díky tomu prodloužit délka života. 

Na druhou stranu je ale pravda, že se štěnětem se v lecčem úplně mění zaběhnutý řád. Psí děti potřebují hodně pozornosti, výcviku a trpělivosti. Štěňata bývají roztěkaná až rozpustilá, střídají výbuchy energie a únavy, nedokážou udržet pozornost a soustředit se jako dospělí psi. Navíc se neumí chovat v domácím prostředí a neznají dávno zaběhaná pravidla. 

Zde je několik důležitých faktorů, které potřeba vážně zvážit, než si malého pejska ke starému pořídíme. Mnoho z nich je ale řešitelných. Jde tedy o přehled toho, s čím je potřeba počítat, nikoliv o odrazování od rozhodnutí rozšířit počet psů doma: 

Váš životní styl a harmonogram 

Štěňata potřebují hodně pozornosti, času a trpělivosti. Pokud tedy trávíte hodně času v práci nebo mimo domov, případně máte obecně uspěchaný životní styl, pak je potřeba se nad pořízením štěněte velmi vážně zamyslet. To ostatně platí i tehdy, pokud jsme doposud žádného psa neměli. Pokud jde o denní harmonogram, pak je potřeba podtrhnout, že péče o dva psy je opravdu náročná na čas. Štěně si bude žádat svoje, váš starý kamarád ale také nesmí být upozaděný a ochuzený o společný čas. 

Celkový zdravotní stav psího seniora 

Tento faktor patří mezi klíčové. Zatímco zdravému, aktivnímu jedinci může štěně jen prospět, u nemocných psích seniorů je tomu jinak. Malý přírůstek může být zdrojem stresu pro starého psa, který trpí chřadnutím a potřebuje hlavně klid. Pokud jsou u vašeho psa přítomny neduhy stáří jako je artritida, zákaly či problémy s pohybem, pak výbuch štěněcí energie je něco, co by už nemusel zvládat. 

Temperament a chování původního psa 

Důležitá je také celková povaha původního psího pána domu. U letitého mazlíčka už jeho člověk bude vědět, jak se chová k ostatním psům a lidem. Pokud byl při procházkách a návštěvách k druhým spíše vstřícný a přátelský, nemusí vzniknout problém. Když ale už roky tušíte, že váš nejlepší přítel je vlastně tak trochu nesnášenlivý morous, pak se dá bohužel jen těžko čekat, že to příchod nového pejska změní. 

V drtivé většině případů si na sebe psi zvyknou. Je ale dopředu počítat i s variantou, kdy to prostě nejde. Je dobré mít připravené nějaké řešení, i když je pravda, že takové loučení a seznání, že to všechno nebyl nejlepší nápad, je velmi obtížné. Nakonec ale platí, že násilné řešení čehokoliv nikdy nepovede k harmonickému vztahu v domácí smečce a přinese to možná zranění na duších i tělech všech zúčastněných. 

Měli bychom si být vědomi toho, co příchod štěněte skutečně znamená. Péče o dva psy je mnohem náročnější nejen časově, ale i finančně, prostorově a někdy i citově. Pokud ale dokážeme střízlivě zvážit všechna pro a proti, neměli bychom váhat zase příliš. Řada šťastných chovatelů vám řekne, že spolu s náročností se s nově příchozím násobí i míra čisté psí lásky a radosti, kterou je domácnost s více psy vybavená. 

Zdroje:  Vlastní , petplace.com

Nejnovější články