Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak připravit psa na narození miminka

18. 10. 2020 – 7:59
0
Jak připravit psa na narození miminka Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Psa považuje mnoho párů za své "dítě" a podle toho se k němu chová. Proto když se na těhotenském testu objeví dvě čárky, řeší oprávněně otázky, jak psa na příchod miminka připravit, zabránit žárlení, možné agresi a udělat ze svého psího a lidského dítěte nerozlučné parťáky.

I přesto, že se v médiích občas objevují hrůzostrašné zprávy, naprostá většina psů přijme příchod nového člena rodiny bez větších problémů. Po několika dnech si většina z nich zvykne a miminko vezmou jako samozřejmého člena své smečky. Je ale potřeba s přípravami na hladký průběh seznámení začít co nejdříve už v těhotenství. Na co se tedy soustředit?

Pozvěte si domů děti

Pokud váš pes není na děti zvyklý, je potřeba ho s nimi začít seznamovat. Zkuste si domů pozvat pár návštěv s dětmi, aby ho v tomto směru socializovaly. Samozřejmě pod bedlivým dozorem a děti by měly být poučeny, jak k psovi přistupovat. A ideálně mu s sebou vzít i nějaký pamlsek. Psa, který není zvyklý na děti, také může stresovat dětský pláč. Proto někteří chovatelé radí pořídit si panenku, abyste ho s tímto nepříjemným zvukem včas navykli.

Doplňte mezery ve výcviku a zdraví

Abyste nemuseli po narození miminka trnout celý den strachy, je potřeba co nejdříve dohnat resty s výcvikem poslušnosti, pokud s tím má váš pejsek poněkud problém. Samozřejmostí by mělo být uposlechnutí základních povelů jako "zůstaň", "k noze", "sedni", "čekej", "nesmíš", "místo"… Stejně tak byste měli psa ke konci těhotenství vzít k veterináři na kompletní prohlídku, abyste se ujistili, že nemá žádné parazity či onemocnění. 

Stanovte nový prostor

Ještě před narozením si musíte ujasnit, kam pes bude a nebude mít přístup. Pokud z nějakého důvodu nechcete, aby chodil do dětského pokoje, začněte mu přístup do dané místnosti omezovat co nejdříve. Nesmí mít zákaz spojený s příchodem miminka. Obecně se ale podobný přístup nedoporučuje, protože by právě mohl spustit vlnu žárlení. Nová pravidla se ale nemusí týkat přímo pokoje, může jít o "odnaučení" spaní v posteli, odpočívání na gauči a podobně.

Připravte byt na miminko

Nezařizujte dětský pokojík na poslední chvíli, ať má pejsek dost času se se změnami seznámit. Je přece jen lepší, když očichává poprvé prázdnou postýlku či přebalovací pult, než aby se k nim snažil dostat až ve chvíli, kdy v nich leží novorozenec.

Dobré je také chvíli před termínem porodu nechat v pokoji otevřený třeba dětský krém, olejíček a pudr, aby si pes zvykl na "miminkovské vůně". Stejně jak mu dejte předem očichat dětské potřeby, které budete používat – plenky, kojící polštář, zavinovačku, případně lahvičku. Pošlete pejskovi přes partnera z porodnice domů plenku nebo dečku, v níž miminko nějakou dobu leželo, aby se mohl novou vůni miminka seznámit předem.

Příchod z porodnice

První seznámení je nejdůležitější. Každý pes má jednu osobu, ke které má nejblíž. Ta by proto neměla mít při prvním setkání miminko v náručí. Naopak by měla jít do bytu za psem jako první a přivítat se s ním obvyklým způsobem. Až poté může přijít na scénu miminko.

Asi nejbezpečnější je mít novorozence na seznámení v autosedačce, protože je tak lépe chráněné. Někteří chovatelé doporučují položit miminko na deku na zem. Každopádně psa nechte dítě pořádně očichat. Psa můžete po tu dobu mít na vodítku, ale neodtahujte ho, jen tím podnítíte zvědavost a dost možná i žárlivost. A to právě nechcete.

Soužití

Pejska jste s novým přírůstkem seznámili a nyní hodně záleží i na vás, jak si na novou skutečnost zvykne. Rozhodně mu nebraňte, když se bude chtít podívat, jak miminko přebalujete, koupete nebo kojíte. Tyto činnosti budou na dlouhou dobu každodenní součástí vašeho světa, psa z nich nevynechávejte, ať si co nejdříve zvykne na novou rutinu.

Přestože se samozřejmě první dny a týdny o miminko bojíte, své první "miminko" od sebe neodhánějte a vždy si na něj udělejte čas – na pomazlení, pohrání. Navíc když si miminko spojí s příjemnými činnostmi – třeba společnými dlouhými procházkami, jeho vztah k dítěti bude mnohem pozitivnější a pevnější.

A ještě jedna, nejdůležitější rada: Nikdy nenechávejte psa s dítětem samotného. Může jít o sebehodnějšího chlupáče, ale přesto je to šelma a nikdy nevíte, co se může stát…

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články