Načítání obsahu, prosím počkejte

Česko je v Evropě kynologickou velmocí, chovatelů psů je víc než před covidem

27. 1. 2024 – 16:43
0
Česko je v Evropě kynologickou velmocí, chovatelů psů je víc než před covidem Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Po severských zemích je Česko v Evropě kynologickou velmocí, tuto pozici posílila i pandemie covidu, v jejímž průběhu přibylo chovatelů psů. Řekl to předseda Českomoravské kynologické unie (ČMKU) Lubomír Široký na mezinárodní výstavě psů Duo Cacib, kterou kynologická unie tento víkend pořádá na brněnském výstavišti.

Ve třech pavilonech se o víkendu představí na dvou soutěžích 7400 psů, o něco méně než v minulosti, kdy se účast pohybovala okolo 8000 psů. "Zájem ale roste. Výhodou pro chovatele je, že mají o jediném víkendu šanci na jednom místě získat dvě ocenění. A prospěch to přináší i Brnu, protože chovatelé tu zůstávají přes noc," doplnil Široký.

Registrovaných chovatelů je v současnosti v Česku více než před pandemií covidu a mají také více psů, což je pravděpodobně důsledek vysoké poptávky po štěňatech v průběhu pandemie. "Když začal covid a s ním spojená omezení, každý chtěl hned domů pejska, aby mu dělal společnost na home office. Chovatelé této příležitosti využili, nicméně dohnat poptávku v chovatelství je možné nejdříve za půl roku a s koncem pandemie se zájem postupně utlumoval. Výsledkem je, že chovatelé mají více psů," podotkl Široký.

Doplnil, že v Česku unie ročně registruje 40.000 štěňat, což z Česka dělá po severských zemích kynologickou velmoc. Nejoblíbenějším plemenem jsou dlouhodobě němečtí ovčáci, na druhém místě pak jezevčíci. V posledních letech stoupá obliba australských ovčáků a border kolií, tedy středně velkých pasteveckých plemen. "Jsou asi na pátém či šestém místě v četnosti zápisů. Jejich popularita je daná tím, že se dobře cvičí," dodal předseda ČMKU.

V posledních letech naopak klesá obliba loveckých plemen, což podle něj může být důsledek menšího počtu myslivců a zájem o společenská plemena, která vyžadují větší péči.

Tagy:  chov psů
Zdroje:  ČTK

Nejnovější články