Načítání obsahu, prosím počkejte
Vroubenka americká

Vroubenka americká

Latinský název:
Leptoglossus occidentalis
Stav ohrožení:
Ohrožen

Vroubenka americká (Leptoglossus occidentalis) je ploštice z čeledi vroubenkovitých, která se živí vysáváním semen jehličnatých stromů. Vyskytuje se hojně v Severní Americe, ale v roce 1999 se objevila v severní Itálii a od roku 2007 se hojně objevuje i u nás.

Výskyt ve světě

Vroubenka se hojně vyskytuje hlavně v Severní Americe, kde se přemnožuje a hromadně vniká do lidských obydlí. První doložený nález tohoto druhu ploštice v České republice byl v říjnu 2006 v areálu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Z důvodu velkého počtu jehličnatých stromů se vroubenka rozšířila po celém Brně. Dnes se objevuje hlavně v brněnských částech Bohunice a Bystrc.

Potrava a prostředí

Vroubenka se živí vysáváním semen jehličnatých stromů (hlavně borovice Douglaska), ve své původní domovině (západní Kanada) je považována za škůdce borovic. V Evropě zatím není známo, že by jehličnatým stromům nějak škodila. Tato ploštice je zvyklá ze studené Kanady odolávat velkému mrazu, schovává se v puklinách nebo škvírách a když vyjde slunce přiletí na svislou plochu, nejčastěji vysokého domu, a ohřívá se. Před zimou se často schovává i do lidských příbytků, kde při obraně vylučují jako většina ploštic páchnoucí sekret.


Zdroje:  Wikipedie