Načítání obsahu, prosím počkejte
Volavka velká

Volavka velká

Latinský název:
Ardea herodias
Délka:
91-140 cm
Hmotnost:
2-3,6 kg
Rozpětí křídel:
167-201 cm

Volavka velká (Ardea herodias) je velký brodivý pták z čeledi volavkovitých.

Popis

Jedná se o největší severoamerickou volavku. Dorůstá 91 - 140 cm, v rozpětí křídel měří 167 - 201 cm a dosahuje hmotnosti mezi 2 - 3,6 kg. Je zbarvená modrošedě, s černými letkami, rezavě šedým krkem, oranžovou ramenní skvrnou a totožně zbarveným opeřením na stehnech. Zobák má světle žlutý, během období rozmnožování oranžový. Ve svatebním šatě ji též vyrůstají prodloužená tmavá pera na hlavě.

Rozšíření

Obývá téměř celou Severní Ameriku, včetně Aljašky, Britské Kolumbie, Ontaria a Quebecu. Přes Floridu, Mexiko a Karibik částečně zasahuje také na území Jižní Ameriky. Ptáci ze severních populací jsou stěhovavé a na zimu migrují do střední části Severní Ameriky. Vyskytuje se v bažinách, na zaplavených loukách, u jezer, rybníků, pomalu tekocích řek i u mořských pobřežích. Několikrát byla zaznamenána také v Anglii, Grónsku, na Havaji a v Azorech.

Ekologie

Volavka velká se živí zejména malými rybami, požírá však také kraby, hmyz, malé savce, obojživelníky, plazy a malé ptáky. Loví samotářsky a kořist nejčastěji napichuje na svůj dlouhý ostrý zobák. Hnízdo z větví staví na stromech. V jedné snůšce je pak 3-6 světle modrých vajec, na kterých sedí přibližně 28 dnů.


Zdroje:  Wikipedie