Načítání obsahu, prosím počkejte
Volavka červená

Volavka červená

Latinský název:
Ardea purpurea
Délka:
80-90 cm
Rozpětí křídel:
120-150 cm
Stav ohrožení:
Neohrožen

Volavka červená (Ardea purpurea) je brodivý pták o něco menší než podobná a běžnější volavka popelavá. Hnízdí v Africe, střední a jižní Evropě a jižní a východní Asii. Evropské populace jsou tažné, zimují v tropické Africe, podobně severnější asijské volavky migrují do jižních oblastí. Volavka červená je velký pták s dlouhýma nohama, měří 80-90 cm, rozpětí křídel je 120-150 cm. Má šedé a červenohnědé zbarvení, zobák je žlutý. Podobně jako bukači a na rozdíl od stromových volavek popelavých hnízdí volavka červená v rákosinách. Loví v mělké vodě, potravu, kterou tvoří ryby, žáby nebo hmyz, harpunuje ostrým zobákem.

Poddruhy

Jsou známy čtyři poddruhy volavky červené: - Ardea purpurea purpurea – Afrika, Evropa, jihozápadní Asie - Ardea purpurea bournei – Kapverdy - Ardea purpurea madagascariensis – Madagaskar - Ardea purpurea manilensis – východní a severní Asie

Výskyt v Česku

Volavka červená patří v Česku ke Kriticky kriticky ohroženým druhům. V letech 2001–2003 zde hnízdily nanejvýš tři páry a to na Moravě na rybnících u Tovačova a u Mikulova. Vyskytují se také na Heřmanském rybníku u Ostravy, na Třeboňsku (Velký Tisý) nebo na Pardubicku. První zaznamenané hnízdění z českého území pochází z roku 1947 z rybníku Nesyt na jižní Moravě.


Zdroje:  Wikipedie