Načítání obsahu, prosím počkejte
Voduška červená

Voduška červená

Latinský název:
Kobus leche
Výška v kohoutku:
19-100 cm
Délka:
1,3-2,4 m
Hmotnost:
70-120 kg
Délka života:
15 r
Délka březosti:
225 d

Voduška červená čili lečve (Kobus leche) je středně velká antilopa obývající Střední a Jižní Afriku, konkrétně území jihovýchodní části Demokratické republiky Kongo, oblasti poblíž řeky Okavango v Botswaně a řeky Kafue a jezera Bangweulu v Zambii.

Alternativní názvy

- antilopa Ličiho - lečve červená - voduška lečve

Popis

Kohoutková výška u vodušky červené se pohybuje mezi 19-100 cm, tělo je dlouhé 1,3-2,4 m a hmotnost se pohybuje mezi 70 až 120 kg. Srst na horní straně těla je zbarvena kaštanově až černě a kontrastuje s bílou spodinou těla a hrdlem a černými páskami na nohách. Samci bývají tmavější a na rozdíl od samic mají až 90 cm dlouhé spirálovité rohy. Zadní končetiny jsou o něco delší než u jiných druhů antilop, což tvoří stejně jako prodloužené kopyta, která se při došlápnutí rozloží, adaptaci k lepšímu a rychlejšímu brodění v bažinatých a zaplavených oblastech.

Chování

Obývá většinou bažinaté oblasti nebo okolí řek a jezer, kde požírá vodní rostliny, které jsou dostupné v závislosti na výši vodní hladiny. Pokud spatří nebezpečí, velice rychle uteče do vody a to i do hloubky, kdy jim je voda po kolena. To většinu jejich hlavních predátorů, které tvoří větší šelmy, odradí. Jsou také skvělými plavci a díky větší délce svých kočetin, jak už bylo zmíněno výše, se dokáže poměrně rychle a ladně pohybovat i po povrchu pokrytým bahnem. Voduška červená je aktivní ve dne. Žije v ohromných stádech, které mohou čítat několik stovek, ba i tisíců jedinců a má systém malých teritorií zvaných leky. Členové jednoho stáda bývají obvykle jednoho pohlaví, až na období páření, kdy se jednotlivá stáda navzájem promíchávají. Před pářením spolu samci agresivně zápasí, k čemuž používají své rohy. Samice rodí po 225 dnech březosti jediné mládě. Voduška červená se může dožít až 15 let.

Poddruhy

Rozeznáváme 4 poddruhy: - Kobus leche kafuensis Haltenorth, 1963 - Kobus leche leche Gray, 1850 - Kobus leche robertsi Rothschild, 1907 † - Voduška černá (Kobus leche smithemani) Lydekker, 1900

Kam do ZOO

V České republice chovají vodušky červené v následujících zoologických zahradách: - ZOO Praha - ZOO Zlín - ZOO Ústí nad Labem - ZOO Plzeň


Zdroje:  Wikipedie