Načítání obsahu, prosím počkejte
Vlasovka slezová

Vlasovka slezová

Latinský název:
Haemonchus contortus
Délka:
10-30 mm
Stav ohrožení:
Neohrožen

Vlasovka slezová (Haemonchus contortus, anglická synonyma: large stomach worm, red stomach worm, barber’s pole worm) je celosvětově rozšířená gastrointestinální hlístice z čeledi Trichostrongylidae parazitující ve sliznici slezu skotu, ovcí, koz, případně dalších přežvýkavců. Živí se krví definitivního hostitele. Vývoj je přímý, bez mezihostitele.

Morfologie

Červi H. contortus jsou nitkovitého tvaru, samci měří 10–20 mm, samice 18–30 mm. Na předním konci je rudimentární ústní kapsula, jež obsahuje kyjovitý zub, pomocí něhož paraziti narušují cévy. Obě pohlaví mají v hlavovém konci vystupující cervikální papily. Samci mají silně vyvinutou bursu copulatrix. Spikuly samců (při kopulaci se zasouvají do pohlavního otvoru samiček) jsou krátké (0,460-0,506 mm), masivní a na konci nitkovité. Samice mají vulvu v kaudální části těla a je překryta chlopní. Vajíčka měří 70–85 x 41 μm a obsahují 16–32 blastomer.

Význam a klinické příznaky

H. contortus patří mezi nejvíce patogenní hlístice přežvýkavců. Při masivních infekcích způsobuje úhyny telat, jehňat a kůzlat. U chronických infekcí se projevuje anémií, edémy, průjmem, zaostáváním v růstu, hubnutím.


Zdroje:  Wikipedie