Načítání obsahu, prosím počkejte
Vážka bělořitná

Vážka bělořitná

Latinský název:
Orthetrum albistylum
Délka:
44-49 mm

Vážka bělořitná (Orthetrum albistylum) je druh vážky z podřádu šídel. Vyskytuje se v Asii, jihovýchodní Evropě a v části západní a střední Evropy. V celém Česku je to málo se vyskytující druh.

Popis

Vážka bělořitná je svým vzhledem hodně podobná vážce černořitné a to i délkou (44-49 mm). Zbarvení samečka a samičky je dost odlišné, sameček je na začátku a uprostřed zadečku zbarvený bělavě s modrým nádechem a na konci je zbarvený hnědo-černě, zatímco samička je na zadečku žlutá a na boku zadečku má tlusté černé srpovité pruhy (více prohnuté než u vážky černořitné). Oči se na temeni dotýkají v bodě. Křídla jsou čirá s černou plamkou. Nohy jsou černé a u samičky navíc se žlutou barvou na stehnech. Na posledních článcích zadečku a přívěscích jsou samička i sameček bíle zbarvení (vážka černořitná je zde černá). Nymfa (larva) je dlouhá až 22 mm. Má hustě ochlupené tělo a krátké nohy.

Způsob života

Nymfy žijí v rybnících nebo jezerech, občas i na potocích a řekách. Nymfa se vyvíjí jeden rok. Dospělci létají od června do července. Samička snáší vajíčka za letu do vody u břehu.

Poddruhy

Rozeznávají se dva poddruhy vážky bělořitné: - Orthetrum albistylum albistylum se vyskytuje v Evropě a západní Asii. - Orthetrum albistylum speciosum se vyskytuje ve východní Asii.


Zdroje:  Wikipedie