Načítání obsahu, prosím počkejte
Varan

Varan

Latinský název:
Varanus
Délka:
23-310 cm
Skupina:
1

Varan (Varanus) je jediný rodem monotypické čeledi varanovití (Varanidae), jež zahrnuje cca 70 druhů ještěrů se štíhlým tělem, dlouhýma silnýma nohama a velmi dlouhým ocasem, mezi něž patří největší v současnosti žijící ještěři - varan komodský, varan páskovaný a varan velký. Od jiných ještěrů se odlišuje stavbou jazyka, který se skládá ze dvou částí - masité silné pochvy jako základny a z ní se vysunující dlouhé tenké části, na konci hluboce rozeklané.

Popis

Tělo robustní, mohutné a těžké. Hlava malá, dopředu se zužující, krk dlouhý, ohebný, ocas dlouhý, z boku zploštělý, nelámavý. Silné končetiny jsou zakončeny pěti prsty s dlouhými zakřivenými drápy. Tělo je pokryté silnou kůží s řadami drobných výrůstků. Oči jsou chráněny pohyblivými víčky, zuby jsou dlouhé, zahnuté.

Rozměry

od 23 cm délky u druhu Varanus brevicauda do 310 cm u druhu Varanus komodoensis

Biotop

Různá ekologická prostředí. Některé druhy žijí výlučně na stromech, jiné jsou pozemní, další pozemně-vodní.

Potrava

Všechny druhy jsou dravci nebo mrchožrouti, Varanus olivaceus pojídá ovoce. Menší druhy se živí především hmyzem, větší obratlovci včetně savců.

Chování

Jde o denní živočichy, velmi pohyblivé, při běhu nesou ocas nad povrchem terénu. Pozemně-vodní druhy dokonale plavou a potápějí se. Mezi ostatními plazy vynikají inteligencí - v zajetí dokáží odlišit svého ošetřovatele od ostatních lidí, reagují na jednoduché povely.

Rozmnožování

vejcorodí


Zdroje:  Wikipedie