Načítání obsahu, prosím počkejte
Upír obecný

Upír obecný

Latinský název:
Desmodus rotundus
Délka:
8 cm
Hmotnost:
30 g
Délka života:
9-20 r
Rozpětí křídel:
20 cm

Upír obecný (Desmodus rotundus) někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Synonyma

- Desmodus rufus - Phyllostoma rotundus

Popis

Tělesné rozměry: - Délka: tělo 8 cm - Rozpětí křídel: 20 cm - Hmotnost: 30 g

Areál rozšíření

Střední a Jížní Amerika, tropické a subtropické oblasti od Mexika po sever Chile a Argentiny

Potrava

Upír obecný se živí výhradně krví teplokrevných živočichů. Upíři nejsou příliš obratní letci a podobně jako kaloni vysílají ultrazvukové signály nižší frekvence. Existuje teorie, že právě toto znevýhodnění donutilo předka upírů, aby se místo chytání hmyzu za letu živil ektoparazity velkých savců. Společně s krví nasátými cizopasníky tak spořádal i větší či menší množství krve hostitele. Dnešní upíři jsou plně přizpůsobeni ke konzumaci krve. Stoličky mají téměř úplně redukované, zato řezáky jsou velmi ostré a slouží k naříznutí kůže hostitele. Správné místo, kam kousnout, pozná upír pomocí zvláštního tepločivného orgánu, který mají v okolí nozder.

Způsob života

Přes den se ukrývají na tmavých místech, v jeskyních, v dutinách stromů i v budovách, často ve velkých koloniích, někdy společně s dalšími druhy netopýrů. Vylétávají, teprve když je úplná tma, a hledají hostitele. Létají pomalu a nízko nad zemí. K hostiteli málokdy přilétávají, jakmile nějakého objeví, přistanou na zem a dojdou po čtyřech. Délka života: nejstarší známý exemplář ve volné přírodě 9 let, v zajetí až 20 let


Zdroje:  Wikipedie