Načítání obsahu, prosím počkejte
Tennesseeský mimochodník

Tennesseeský mimochodník

Země původu:
USA
Výška psa:
148-170 cm
Výška feny:
148-170 cm
Barva:
hnědá;vraná;ryzí;bílá

Tennesseeský mimochodník je plemeno koně, které pochází z jihu USA (stát Tennessee).

Historie

Toto plemeno vzniklo v polovině 19.století. Původně to měl být všestranný kůň pro orbu i jízdu, schopný překonávat velké vzdálenosti, především kvůli plantážníkům. Ti potřebovali lehkého ovladatelného koně, který by ušel či uběhl dlouhé vzdálenosti a se kterým by snadno kontrolovali úrodu. Jeho předci byli pravděpodobně španělský kůň, anglický plnokrevník, morgan, americký klusák a americký jezdecký kůň.

Zbarvení

- Hnědák - Vraník - Ryzák - Bělouš - i jiná zbarvení (nepovolují se strakoši)

Charakter

Je to bystrý, ochotný, vytrvalý, společenský a laskavý kůň s milou povahou, který je vhodný jak pro děti tak i pro začínající jezdce. Má pověst nejdobromyslnějšího koně na světě.

Exteriér

Hlava má rovný profil a špičaté uši. Silný krk je mírně klenutý, hřbet je pevný a poměrně rovný. Ocas bývá po americku upravován tak, aby byl nesen vysoko. když kůň stojí, všimnete si, že přední i zadní nohy nejsou pod tělem - přední pár před tělem, zadní za tělem. Když se potom kůň kříží s jnými plemeny nebo s neplemennými koňmi, bývají přední nohy už pod tělem, zadní ale většinou zůstávají vytočené dozadu. Celkovým dojmem působí jako elegantní a silný kůň. Hůlková výška je 148 - 170 cm.

Soutěžní chody

mimochod - pomalý čtyřdobý chod (zadní noha překračuje stejnostranou přední, hlava se charakteristicky kývá) rychlý mimochod - 13 - 18 km/h (zadní noha překračuje stejnostranou přední o 30 - 50 cm) vysoký houpavý cval

Chovatelská organizace

V roce 1935 vznikla v Lewisburgu u Tennessee Asociace chovatelů tennessijského mimochodníka.


Zdroje:  Wikipedie