Načítání obsahu, prosím počkejte
Tarbík egyptský

Tarbík egyptský

Latinský název:
Jaculus jaculus
Délka:
10-12 cm
Hmotnost:
45-75 g

Tarbík egyptský (Jaculus jaculus) je hlodavec dlouhý 10 až 12 cm a vážící 45 až 75 g. Svou stavbou těla velmi podobá klokanům. Ve dne je schovaný pod zemí, aby přežil saharské horko. Nemusí takřka vůbec pít. Většinu vody získávají z potravy, což jsou semena, oddenky a kořínky, ale také hmyz. Má velmi dlouhé zadní nohy (4x delší než přední končetiny). Při větší rychlosti skáče a balancuje ocasem. Ten má bílý chmýřitý koneček a měří 16 až 20 cm. Má šedooranžovou srst. Bříško je bílé. Ve dne ucpává vstupy do nory, aby mu tam nevniklo světlo a predátoři.

Zajímavosti

Dokáže skočit až 2 metry. Během skákání může měnit prudce směr skoku, čímž zmate případné pronásledovatele. Mají zakrnělý první a třetí prst. Prsty jsou osrstěné, což zvyšuje plochu chodidla a dovolí jim skákat po písku, aniž by se probořili.

Domácí chov

Zvíře je pro svou roztomilost oblíbené mezi chovateli exotických zvířat. Při jeho chovu je nutné díky vysoké pohyblivosti mít vchod do terária (kotce) se systémem dvou dveří jinak by velmi často utíkali chovateli ven mimo ubikaci.

Příbuzné druhy

- Tarbík Blanfordův (Jaculus blanfordi) (Murray, 1884) - Tarbík velký (Jaculus orientalis) (Erxleben, 1777)


Zdroje:  Wikipedie