Načítání obsahu, prosím počkejte
Tamarín pinčí

Tamarín pinčí

Latinský název:
Saguinus oedipus
Délka:
20-25 cm
Hmotnost:
450 g
Délka života:
15 r
Délka březosti:
183 d
Počet mláďat:
2
Stav ohrožení:
Ohrožen

Tamarín pinčí (Saguinus oedipus) je malý zástupce čeledi kosmanovitých (Callitrichidae) obývající velice omezené území tropických deštných lesů v Kolumbii.

Popis

Je 20-25 cm dlouhý a obvykle neváží více jak 450 g. Tato půvabná opička je charakteristická svou dlouhou, splývavou bílou srstí na temeni hlavy, díky které získala i německý název „opice Lisztova“ (něm. Lisztaffe), pro svou údajnou podobnost se skladatelem Ferencem Lisztem. Hřbet má zbarven hnědě v různých odstínech a končetiny, břicho a mnohdy i hrdlo jsou žlutavě bílé. Hýždě a vnitřní strana zadních končetin jsou rudě oranžové. Obličejová maska je černá s dvěma bílými pruhy - kolem čenichu a tlamy a po obvodu celého obličeje.

Chování

Je to denní primát, který tráví většinu času na stromech. Potravu vyhledává téměř po celý den a živí se především ovocem, hmyzem, mladými listy a pupeny, malými plazy a nektarem, přičemž často prohledává pukliny ve větvích nebo dutiny stromů. Pokud se cítí ohrožena, vztyčí prodlouženou srst na temeni hlavy a postaví se na zadní končetiny pro vzdání větší velikosti. Žije ve skupinkách tvořených 3 až 9 jedinci. Skupiny nemusejí být tvořeny jednou rodinou, ale občas se zde objevují zástupci několika rozdílných rodin, vedeny nejsilnějším párem. Není teritoriální a různé domácí lokality se vzájemně překrývají. Stejně jako většina tamarínů rodí většinou i tamarín pinčí dvě mláďata po 183 denní březosti. O mláďata pečují oba rodiče. Samec malá mláďata nosí na zádech a matce je přenechává ke kojení. Jsou odstavena ve věku mezi čtyřmi až pěti měsíci a pohlavní dospělosti dosahují kolem patnáctého roku života.

Ohrožení

Až do 80. let 20. století obýval tamarín pinčí poměrně velké území od jižní Kostariky až po severní Kolumbii. Již v roce 1992 byl jeho rozsah omezen jen na severní Kolumbii, za což mohly především exporty těchto opic do výzkumných stanicí, což trvá až do současnosti a v zajetí žije již více tamarínů pinčích než v přírodě. V současné době patří mezi přísně chráněné druhy, ale stále je ohrožován masivní ztrátou svého přirozeného biomu, která jej jistě dovede pomalu k zániku v přírodě. V Červeném seznamu IUCN jej nalezneme v kategorii ohrožených druhů.

Kam do Zoo

Tamarín pinčí je pro svůj půvabný vzhled a poměrně nesložité nároky častým chovancem zoologických zahrad a zooparků po celém světě. V České republice jej chovají následující zoologické zahrady: - Zoo Liberec - Zoo Plzeň - Zoo Ústí nad Labem - Zoo Hodonín - Zoo Jihlava - Zoo Olomouc


Zdroje:  Wikipedie