Načítání obsahu, prosím počkejte
Sýc rousný

Sýc rousný

Známé také jako:
sýc rousňák
Latinský název:
Aegolius funereus
Délka:
25 cm
Hmotnost:
90-200 g
Rozpětí křídel:
55-56 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Sýc rousný (Aegolius funereus), občas uváděn jako sýček rousný, je nevelká puštíkovitá sova vyskytující se v tajgách a horských lesích na území Severní Ameriky a východní až západní Eurasie. Je stálý, ačkoli často zalétává i do jižnějších oblastí, velice vzácně se objevuje i v České republice.

Popis

Sýc rousný je malý zavalitý pták veliký asi jako sýček obecný. Má krátký ocas a velkou, poměrně plochou hlavou s šedým zahnutým zobákem a velkýma, žlutýma očima. Svým šedým až světle hnědým opeřením s bílým pruhováním a skvrněním, které je nejintenzivnější na spodní straně těla je skvěle zamaskován v lokalitách se svým přirozeným biomem. Nápadným znakem sýce rousného je i černé lemování světle šedého obličeje. Pohlaví se od sebe zbarvením neliší, mladí ptáci jsou čokoládově hnědí.

Chování

Je aktivní v noci, ačkoli v některých lokalitách přešel na denní aktivitu. Loví především drobné hlodavce, především hraboše, lumíky nebo myši, jiné menší savce, ptáky a jejich mláďata, příležitostně i hmyz. Na svou kořist číhá na výše položené pozorovatelně a překvapuje ji velice rychlým, ale neslyšitelným výpadem. Nejčastěji se ozývá výrazným „ug ug“. Hnízdí od dubna do května a ročně má jednu snůšku obsahující 4 až 6 vajec. Nejčastěji se zahnízďuje v opuštěných stromových dutinách, vytvořených datlem černým nebo strakapoudem. Na vejcích sedí 26 až 28 dní pouze samice. Mláďata opouštějí hnízdo po 30 dnech po vylíhnutí.


Zdroje:  Wikipedie