Načítání obsahu, prosím počkejte
Sviňucha kalifornská

Sviňucha kalifornská

Latinský název:
Phocoena sinus
Délka:
150 cm
Hmotnost:
-50 kg
Stav ohrožení:
Ohrožen

Sviňucha kalifornská (Phocoena sinus), ve španělštině se používá též pojmenování vaquita marina - mořská kravička, je savec z rodu kytovců, čeledi sviňuchovitých. Jedná se o endemický živočišný druh, který žije pouze na severu Kalifornského zálivu v Mexiku.

Základní popis

Sviňucha kalifornská patří k nejmenším kytovcům na světě. Dosahuje délky 150 cm a váhy do 50 kg. Samice obvykle bývá větší než samec. Združuje se v pobřežních mělkých vodách, na otevřené moře vyplouvá jen zřídka. Živí se menšími rybami. Tělo má šedou barvu, okolo ústní dutiny a očí má tmavý proužek.

Ochrana

V současnoti je sviňucha kalifornská kriticky ohroženým druhem, kterému hrozí vyhubení. Populace tohoto kytovce podle odhadů čítá 100 až 300 jedinců. Sviňucha kalifornská je zapsaná na červeném seznamu IUCN. Severní část Kalifornského zálivu a okolní pevnina byla vyhlášena mexickou biosférickou rezervací Alto Golfo de California y Delta del Río Colorado o celkové výměře 934 756 ha (z toho 527 608 ha vodní plochy), která figuruje na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO pod názvem „ostrovy a chráněná území Kalifornského zálivu“.


Zdroje:  Wikipedie