Načítání obsahu, prosím počkejte
Sumeček americký

Sumeček americký

Latinský název:
Ameiurus nebulosus

Sumeček americký (Ameiurus nebulosus) je ryba z čeledi sumečkovitých. Jedná se o teplomilnou rybu.

Synonyma

- Amiurus nebulosus - Ictalurus nebulosus

Stručný popis

Nápadně podobný našemu nejznámějšímu sumci, sumci velkému. Liší se od něj především velikostí, ale také počtem vousů. Zatímco sumec velký má 6 vousů (tři páry), sumeček americký má vousů 8 (čtyři páry). Dále je mezi hřbetní a ocasní ploutví výrazná tuková ploutvička jako u lososovitých ryb. Sumeček americký má u báze prsních ploutví jedovou žlázu a píchnutí se o tvrdý paprsek této ploutve je poměrně bolestivé. Zbarvení je hnědavé a na bocích bývá světlejší, až mramorované. Je všežravý (omnivorní) a jeho potravní preference se mění podle sezónní nabídky. Rybáři jej nejčastěji chytají na žížalu.

Areál rozšíření

Původní areál rozšíření zahrnoval Severní Ameriku. Dovozem byl rozšířen do takřka celého světa, kde je mnohdy považován za invazivní druh. V ČR se vyskytuje v nejteplejších oblastech a dává přednost stojatým prohřátým vodám. V některých řekách tvoří dokonce dominantní druh. V 19. století byl vysazen na Třeboňsku, ale chov se nezdařil, neboť v našich nedostatečně teplých vodách nedosahuje potřebné velikosti pro trh.

Podobné druhy

Podobným druhem, který se rovněž šíří Evropou, je sumeček černý (Ameiurus melas). V ČR byl jeho výskyt ve volných vodách potvrzený poprvé v roce 2008.


Zdroje:  Wikipedie