Načítání obsahu, prosím počkejte
Starokladrubský bělouš

Starokladrubský bělouš

Výška v kohoutku:
175-180 cm
Barva:
bílá

Starokladrubský bělouš je spolu s kladrubským vraníkem nejstarší české plemeno, český chovatelský unikát. Původně byl těžkým kočárovým koněm vyšlechtěným speciálně pro císařský dvůr. Dnes je velmi oblíbený jako výstavní kůň, také je velmi oblíbený jako rodinný kůň.

Historie chovu

Jeho chov založil císař Rudolf II. v obci Kladruby nad Labem, kde je nyní nejstarší hřebčín Evropy národní hřebčín. V krvi starokladrubských koní koluje krev andaluského koně smíchaná s domácími klisnami. Hřebce na příkaz císaře kupovali jeho poslové ve Španělsku a v severní Itálii.

Popis

Výška se pohybuje od 175 do 180 cm, barva je bílá. Typický pro kladrubského koně je jeho "klabonos".

Využití

Je kočárový i jezdecký kůň, dříve používán také v armádě jako kyrysnický kůň. Vynikající kůň do různých druhů zápřeží (od jednospřeží, dvouspřeží, trojky, tandemu, atd.)Velká spřežení se využívají při slavnostních příležitostech, například při zahájení největšího českého a evropského kontinentálního dostihu - Velká pardubická steeplechase. Pro jeho nádherné chody a figuru je mnohdy spojován s lipicánem. Proto je také využíván jako drezurní kůň, pod sedlo spíše jako rekreační plemeno - vzhledem k jeho hmotnosti. Svoji mírnou povahu může uplatnit i jako kůň pro voltiž nebo hipoterapii


Zdroje:  Wikipedie