Načítání obsahu, prosím počkejte
Spinosaurus

Spinosaurus


Spinosaurus („Trnitý ještěr“) byl obrovským masožravým dinosaurem (teropodem), který žil na území dnešní severní Afriky v křídových periodách albu a cenomanu před asi 95-93 miliony let. V současnosti je považován za největšího známého dravého dinosaura.

Rekordní velikost

Podle studie dal Sasso et al., 2006 byl právě tento druh největším známým teropodním dinosaurem, větším než dosavadní držitel primátu Giganotosaurus. Největší udávané rozměry tohoto dravého obra činí 17,4 (nebo 16-18) metrů délky a kolem 9 tun hmotnosti, čímž by překonal dosavadního rekordmana Giganotosaura o 3 metry a 2 tuny, respektive. Některé odhady posouvají hmotnost až k neuvěřitelným hodnotám 12-19 tun, což je na samotné hranici únosnosti pro dvounohého živočicha. Jenom lebka jednoho exempláře by prý v kompletním stavu byla dlouhá až 2,4 metru (i když oficiální odhady spíš hovoří o délce 1,75 m). Tím by Spinosaurus představoval zdaleka největšího dravého tvora, který kdy chodil po souši (a jehož fosílie již známe).

Paleobiologie

Charakteristické jsou pro tento druh dlouhé zádové výběžky obratlů, tvořící jakési „trny“ o délce až přes 2 metry, za života zvířete zřejmě sloužící v podobě kožní plachty, napnuté mezi těmito výběžky, k termoregulaci. Spinosaurus žil nejspíš na březích křídových jezer a potoků a lovil velké sladkovodní ryby, možná se živil částečně i mršinami. Pro to svědčí i utváření jeho zubů a čelistí, vhodných k lovení ryb ve vodě. Obojživelný způsob života potvrzuje také výzkum z roku 2010. Nelze samozřejmě vyloučit ani potravu v podobě živých a snad i mrtvých velkých býložravých dinosaurů, žijících v této oblasti před 95 miliony let.

Zajímavosti

První fosílie tohoto dinosaura byly ztraceny při válečném bombovém náletu na mnichovské muzeum v roce 1944. Spinosaurus je nejpopulárnějším a nejnebezpečnějším dinosaurem ve filmu Jurský park 3, kde v jedné scéně dokonce zabije tyranosaura. V televizních dokumentech se objevil především v prvním díle dokumentu Megazvířata nebo na začátku filmu Tajuplní dinosauři.


Zdroje:  Wikipedie