Načítání obsahu, prosím počkejte
Snovačka pokoutní

Snovačka pokoutní

Latinský název:
Steatoda bipunctata
Délka:
4-7 mm
Stav ohrožení:
Neohrožen

Snovačka pokoutní (Steatoda bipunctata) je pavouk, který měří okolo 4 až 7 mm. Tohoto pavouka poznáme podle lesknoucí se barvy a má zploštělý zadeček.Jeho předohruď je červeno hnědá,oválný zadeček nahoře je černo hnědý s zřetelným dlouhým pruhem uprostřed.Další světlý pruh má na obou stranách těla od předního okraje až ke středu zadečku.Samec má velká makadla.

Způsob života

Snovačka pokoutní si spřádá nepravidelnou síť s oky.od níž smeřují k zemi lapací vlákna pokrytá kapičkami lepu.Díky hruběkožovitému zadečku s voskovou vrstvou na povrchu je zvláště odolná proti vysušení.Může celé měsíce přežívat bez potravy a vody.

Rozmnožování

Páření probíhá na jaře a na podzim. Při námluvách vydává samec(pomocí stridulačních orgánů a střídavých pohybů zadečku)cvrčivý zvuk ,tím přiměje samici vyjít z ůkrytu. K páření dochází na pavučinovém můstku,který před pářením utkal samec.První makadlo samec zavádí často déle než hodinu, po přestávce, vníž dílem znovu cvrká,pak zavede druhé makadlo.Růžově zbarvená vajíčka jsou v kokonu umístěna na okraji hnízda.

Výskyt

Vyskytuje se i tam, kde domácí pavouci nežijí, tedy na velmi suchých nebo vytápěných místech a ve volné přírodě – na skalách, v křoví, pod kameny atd.


Zdroje:  Wikipedie