Načítání obsahu, prosím počkejte
Snovač rudozobý

Snovač rudozobý

Latinský název:
Quelea quelea
Délka:
12,5 cm
Hmotnost:
15-20 g
Stav ohrožení:
Ohrožen

Snovač rudozobý (Quelea quelea) je drobný, vrabci podobný pták, z čeledi Ploceidae žijící v subsaharské Africe. Je nejhojnějším druhem volně žijících ptáků. Počet jedinců je odhadován na 1,5 miliardy.

Popis

Snovač rudozobý dorůstá velikosti 12,5 cm a hmotnosti 15 až 20 g. Existuje několik ras, které se od sebe barevně liší. Svatební šat samce je poměrně barevný, na čele, ze stran a na hrdle je černý – charakteristická černá škraboška, temeno hlavy, strany krku a spodní strana těla je hnědavá, někdy se znatelným růžovým nádechem – směrem k ocasu více bělavé. Na zádech, křídlech a ocase je žlutohnědý. Samcův zobák je po celý rok červený. Prostý šat samců je podobný samičímu. Samice je šedohnědá, nemá pro samce charakteristickou černou škrabošku, v době hnízdění má žlutý zobák, po zbytek roku je zobák samice černý.

Prostředí

Žije ve velkých hejnech převážně ve stepích a savanách, nevyhýbá se ani osídledným oblastem.

Hnízdění

Hnízdí ve velkých koloniích. Hnízdní sezóna začíná se začátkem období dešťů. Samec uplete hrubý základ vejčitého hnízda ze stébel trav, samice základní konstrukci ohodnotí a po páření spolu se samcem dokončí. Samice sedí na dvou až čtyřech modrých vejcích. Délka sezení je 12 dní. Mláďata jsou několik dní krmena housenkami a na bílkoviny bohatým hmyzem, poté již semeny trav. Délka hnízdní péče se pohybuje kolem 14 dní. Pohlavně dospívají po jednom roku života. Dožívají se dvou až tří let.

Potrava

Potravu snovače rudozobého tvoří semena trav a obilí. Po vyhnízdění se za potravou pohybuje ve velkých hejnech. Dokáže překonávat značné vzdálenosti a svou hojností dokáže působit značné škody na obilninách.


Zdroje:  Wikipedie