Načítání obsahu, prosím počkejte
Slovenský hrubosrstý ohař

Slovenský hrubosrstý ohař

Známé také jako:
slovenský ohař hrubosrstý;slovenský hrubosrstý stavač;Slovakian Wire-haired Pointing Dog
Délka života:
12-14 r
Země původu:
Slovensko
Hmotnost psa:
25-35 kg
Hmotnost feny:
25-35 kg
Výška psa:
62-68 cm
Výška feny:
57-64 cm
Skupina FCI:
7 ohaři
Sekce FCI:
1 kontinentální ohaři
FCI:
standard

Slovenský hrubosrstý ohař je středně velký až velký pes, obdélníkového tělesného rámce. Poměr délky těla a kohoutkové výšky by měl být 10:9 a u fen může být až 10:8. Srst by měla být tvrdá a hustá. Na uchu by srst měla být měkká a krátká a na spodní straně mordy by měla tvořit vous. Typickou barvou srsti je šedá. Na menších částech těla se můžou vyskytovat i bílé skvrny nebo „stříkání" - takového jedince nazýváme bělouš. Vždy by měl být kladen důraz na loveckou využitelnost plemene (odpovídá tomu i typ srsti, který mu umožňuje pracovat téměř v jakémkoliv počasí). A proto je důležité zachování jeho atletické stavby těla. Pes by měl být dobře osvalený a měl by překypovat silou a vytrvalostí. Kohoutková výška u psů je 62-68 cm a u fen 57-64 cm. Hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 25 a 35 kg.

Povaha

Povaha předurčuje tohoto ohaře k využití v lovecké kynologii i v dnešní době. Myslivci ho stále vyhledávají pro jeho všestrannost. Velkou výhodou je značná inteligence a ochota učit se. Případného zájemce jistě velice potěší i snadná cvičitelnost a poslušnost. Slovenský hrubosrstý ohař je velmi temperamentní, takže je skutečně radost s ním pracovat. Při využití v myslivecké kynologii se cení především jeho vyrovnaná povaha, vrozená ostrost na škodnou a výrazná všestrannost. Hodí se jak pro práci v lese a na poli tak i na vodě.

Péče

Výhodou Slovenského hrubosrstého ohaře je jeho naprostá nenáročnost v péči o srst. Celoroční držení venku mu nečiní žádné problémy. V takovém případě je ale nutností dostatečný čas, věnovaný tomuto velmi kontaktnímu psu. Vzhledem k jeho temperamentu vyžaduje poměrně hodně pohybu a aktivit ve společnosti svého páníčka.


Zdroje:  Wikipedie