Načítání obsahu, prosím počkejte
Slávka jedlá

Slávka jedlá

Latinský název:
Mytilus edulis
Délka:
12 cm

Slávka jedlá (Mytilus edulis) je středně kosmopolitní velký jedlý mořský mlž z čeledi slávkovitých.

Rozšíření

Slávky jedlé se nachází na severoatlantickém pobřeží v Severní Ameriky, Evropy a v dalších mírných i polárních vodách po celém světě.

Stanoviště

Žijí v příbřežních oblastech na skalách a dalších pevných podkladech přichyceni byssovými vlákny, které jsou vylučovány byssovými žlázami umístěnými ve spodní části slávek.

Popis

Mušle je hladká s jemnými soustřednými rýhami v linii růstu. Barva mušle je purpurová, modrá nebo někdy až hnědá. Může být dlouhá až 12 cm.

Použití

Po celém světě jsou běžně sbírány na jídlo z přírodních i s uměle vytvořených lokalit. Slávky jsou základem pro mnohá jídla s mořských plodů ve španělské, portugalské, francouzské, holandské, belgické a italské kuchyně. Jejich chuť je zvláštně kořenitá. Obsahují málo kalorií, minerální soli, železo, vitamíny A, B, C, D a bílkoviny. Podávají se bez i s lasturou. V Evropě se jich ročně spotřebuje přibližně 100 tisíc tun.

Predátoři

Slávky jedlé jsou kořistí hvězdic jako Asterias vulgaris. Malé slávky jsou také požírány plži Nucella lapillus.

Poddruhy

- M. e. abbreviatus - M. e. aoteanus - M. e. diegensis - M. e. elegans - M. e. modiolaeformis - M. e. obesus - M. e. planulatus - M. e. platensis - M. e. retusus - M. e. spathulinus - M. e. uncinnatus


Zdroje:  Wikipedie