Načítání obsahu, prosím počkejte
Sklípkan kovový

Sklípkan kovový

Latinský název:
Avicularia metallica
Délka:
15,5 cm
Délka života:
-15 r

Sklípkan kovový (Avicularia metallica) se vyskytuje v Jižní Americe na území Surinamu, Guiany, Kolumbie a Ekvádoru. Ve své domovině poměrně hojný druh stromového sklípkana obývající spodní pralesní patra, kde velmi hustě zapřádá nízké keříky a nadzemní kořenové systémy stromů. Tento stromový pavouk je asi nejrozšířenější zástupce rodu. Dospělci jsou modročerní s oranžovočervenými konečky posledních článků končetin. Nohy jsou hustě ochlupené dlouhými chloupky. Sklípkan kovový velice dobře plave. Jeho obranou je klamavý výstražný postoj, kdy se otočí proti nepříteli zdviženým abdomenem (kterým imituje postavení hlavy) a následný velmi rychlý útěk opačným směrem do úkrytu, exempláře odchycené v přírodě navíc používají jako další způsob obrany i ostřelování protivníka výkaly. Často ovšem také vykopává žahavé chloupky.

Potrava

Tito sklípkani, stejně jako řada dalších druhů čeledi, nejsou na stravu nikterak nároční. Loví prakticky jakoukoliv živou potravu, kterou dokáží přemoci a která se v jejich blízkosti pohybuje.

Rozmnožování

Samice, která je jen zřídka vůči samci agresivní, vytváří kokon ve kterém bývá okolo 200 vajíček zhruba dva až tři měsíce po oplození, inkubace pak trvá 6 - 9 týdnů. Mláďata jsou velmi pestře zbarvena - nohy mají oranžové s černými konečky, hlavohruď černou, zadeček černý s oranžovým ornamentem. Také obývají odlišné prostředí (zdržují se na nízkých rostlinách v blízkosti vody) a je možné je chovat delší dobu pohromadě v menších skupinkách. Asi do čtvrtého až pátého svleku jsou totiž vyloženě společenská.


Zdroje:  Wikipedie