Načítání obsahu, prosím počkejte
Siven americký

Siven americký

Latinský název:
Salvelinus fontinalis
Délka:
30-40 cm
Hmotnost:
0,3-1 kg
Stav ohrožení:
Ohrožen

Siven americký (Salvelinus fontinalis) je dravá sladkovodní ryba z čeledi lososovitých.

Vzhled a velikost

Siven americký má vyšší stranově zploštělé tělo s velkou podlouhlou hlavu s dlouze rozeklanými ozubenými ústy. Je flexibilního pestrého zbarvení v závislosti na lokalitě a roční době. Základní zbarvení hřbetu je olivově zelené s bílým mramorováním. Boky mívá světlejší se žlutavými i červenými skvrnami. Břicho mívá oranžové až načervenalé. Prsní, břišní a řitní ploutve jsou načervenalé a jsou lemované výrazným bílým rámováním. Před ocasní ploutví má malou tukovou ploutvičku, která je znakem lososovitých ryb. V řekách České republiky dorůstá obvykle do délky 30 - 40 cm a hmotnosti 0,30 - 1 kg, v jezerech i více.

Rozšíření a ekologické nároky

V Evropě není původem, byl dovezen koncem 19. století ze Severní Ameriky. Obývá zejména proudné úseky parmového pásma, lipanové pásmo a dolní část pstruhového pásma . Obývá i jezera a chladnější rybníky, kde byl vysazen. Snáší i kyselou vodu s nižší hodnotou pH. Výskyt v řekách je různý a je závislý hlavně na tradici chovu a vysazování.

Způsob života a potrava

Siven americký nežije v hejnech , živí se náletovým hmyzem, larvami vodního hmyzu a drobnými rybkami. Pohlavně dospívá ve stáří 2-3 roků, tření probíhá podle teploty vody v říjnu až listopadu. Vzácně se kříží se pstruhem potočním, vzniká tzv. tygrovitá ryba, která se dále již nerozmnožuje.


Zdroje:  Wikipedie